2/2023

Zájem o černé uhlí je enormní, OKD prodlouží těžbu minimálně do roku 2023

| autor: Martina Jandusova0

pexels-tom-fisk-2101137.jpg
zdroj: pexels

Ostravsko-karvinské doly budou pokračovat v těžbě černého uhlí až do konce roku 2023. Zároveň začnou usilovat o to, aby získaly povolení pro těžbu na další období. Na tiskové konferenci to dnes uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura a předseda představenstva OKD Roman Sikora.

Rozhodnutí o prodloužení těžby reaguje na události posledních několika měsíců. Vláda a ministerstvo financí se snaží zajistit dostatek uhlí minimálně pro dvě následující topné sezóny. Zároveň je snahou vyhovět obrovské poptávce tuzemských zákazníků. Tu vyvolaly výpadky dodávek černého uhlí z východu způsobené válkou na Ukrajině. „Vzhledem k současné velmi nejisté situaci v celém energetickém sektoru zároveň vedeme s klíčovými zákazníky OKD i debatu o možné těžbě až do roku 2025, tady ale ještě finální rozhodnutí nepadlo,“ uvádí ministr Stanjura.

OKD plánuje, že v roce 2023 vytěží zhruba 1, 3 milionů tun černého uhlí, přičemž asi 880 tisíc tun vychází na energetické uhlí, zhruba 360 tis. koksovatelné uhlí a 120 až 130 tisíc tun nízkoenergetické uhlí, které se používá k vyrovnání výhřevnostních poměrů vysokovýhřevného uhlí.

Podle ministra financí nejsou kvůli pokračující těžbě potřeba žádné nové povolovací procesy. „OKD prověřovalo, zda je schopno uhlí vytěžit, za rozumných podmínek ho prodat a zda by o něj byl zájem. Ukázalo se, že zájem o černé uhlí je enormní,“ říká Zbyněk Stanjura. Potvrzuje to i Roman Sikora, předseda představenstva OKD. Už dnes má OKD uzavřeny smlouvy na energetické uhlí s klíčovými zákazníky do 30. 6. 2023. „Registrujeme velký zájem o naše projekty. Myslím, že je otázkou dní, kdy se nám podaří uzavřít smlouvy na celý rok 2023,“ dodává Roman Sikora.

V příštích dvou topných sezónách by tak měl být dostatek energetického i koksovatelného uhlí. „Je to dobrá zpráva nejenom pro velké podniky, které uhlí potřebují ke své činnosti, ale i pro domácnosti v Moravskoslezském kraji zásobované centrálním zásobování teplem. Nehrozí jim dramatické zvyšování ceny,“ uvádí ministr.

Zároveň byly zahájeny další práce, které prozkoumají možnosti těžby i po roce 2023. Předseda představenstva OKD v současné době vyjednává s možnými odběrateli. „V případě zájmu a slibných ekonomických předpokladů bude třeba zahájit nové povolovací procesy, aby těžba mohla pokračovat i v letech 2024 a 2025,“ doplňuje ministr financí. Podle Romana Sikory je OKD na novou situace dobře připraveno. „Máme dostatečný objem finančních zdrojů, abychom mohli financovat samotnou přípravu, těžbu, ale i sanaci po ukončení hornické činnosti,“ říká Sikora.

Podle předsedy představenstva OKD je hlavním cílem zabezpečit tuzemské odběratele černého uhlí. Mezi ně patří především společnost ČEZ, elektrárny Dětmarovice, která je nevýznamnějším zákazníkem, dále společnost Veolia, která zajišťuje v osmi provozech dodávky tepla pro většinu obyvatel Moravskoslezského regionu. Ke klíčovým zákazníků patří i velké hutní firmy, jako jsou Třinecké železárny, jimž se zajišťuje koksovatelné uhlí.

Rozhodnutí o prodloužení těžby podle ministra předcházela důkladná analýza, kterou zpracovalo vedení OKD. Současně ale přispěly oponentními expertními posudky i dvě poradenské společnosti - PWC a DMT. „Chtěli jsme najít takový model, který nabídne v aktuální situaci zákazníkům dobré ceny uhlí a zároveň bude udržena ekonomická kondice OKD v takovém stavu, aby firma mohla i v budoucnu z vlastních prostředků zajistit jak domluvený sociální program, tak budoucí rekultivaci po těžbě,“ dodává ministr.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP