Reklama

2. 1. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Radovan Potočár

Waleský systém třídění odpadů se osvědčil, skládkování snížili za tři roky o 37%

Podle nezávislé studie realizované pro waleskou vládu je systém, zavedený v roce 2011, mimořádně efektivní a Wales by v něm měl pokračovat. V recyklačních statistikách již nyní výrazně překonává ostatní části ostrovní země.

Výzkum realizovaný Eunomia Research & Consulting analyzoval tzv. blueprint-preferred model, díky kterému Wales dosáhl vysoké úrovně recyklace, zvýšil efektivitu nakládání s odpady a přiblížil se k cílům svého programu Towards Zero Waste.

Nerecyklovatelný odpad odvážejí méně často

Model využívaný ve Walesu je systémem, ve kterém sběr recyklovatelného odpadu a potravinového odpadu domácností probíhá jednou za týden a sběr "klasického odpadu" jednou za dva týdny. Domácnosti svůj odpad tradičně vykládají před dveře domu, případně na okraj cesty, rozdělený do zvláštních nádob nebo pytlů podle druhu. Z toho pochází i označení "kerbside system" - krajnicový systém.

Zadáním Eunomie bylo posoudit, zda zaběhnutý systém i nadále představuje nejlepší model pro nakládání s odpady ve Walesu. Výzkum v této otázce přichází k závěru, že "blueprint stále nabízí jasné benefity, co se týče nákladů a materiálové kvality, zatímco nevýhody z hlediska recyklačního výkonu a zdraví a bezpečnosti neexistují."

Jedno vozidlo pro veškerý odpad

Doporučeným modelem pro vládu proto i nadále zůstává "kerbside system", kde domácnosti dostávají plastové boxy nebo pytle. Sběr odpadu přitom realizuje jediné vozidlo, které však má zvláštní složku na každý druh sbíraného ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372