Vrcholní představitelé největších tuzemských firem v oblasti elektroenergetiky a plynárenství v Ostravě jednali na mezinárodní konferenci Leading Minds Forum (LMF) o změnách v energetice, které lze očekávat v souvislosti s novým složením Evropského parlamentu. Diskuze za účasti ministra životního prostředí Petra Hladíka, europoslance Alexandra Vondry, předsedy Energetického regulačního úřadu Stanislava Trávníčka nebo vrchního ředitele sekce energetiky na Ministerstvu průmyslu a obchodu Reného Neděly se týkala nejen regulace energetického trhu a větší ochrany spotřebitelů, ale také střednědobého výhledu pro tuzemskou energetiku.
„Program konference navázal na výsledky voleb do Evropského parlamentu. Řešilo se soupeření o veřejnou podporu mezi členskými státy EU v návaznosti na pokračování reforem evropského trhu s elektrickou energií. Diskuze se stočila také k otázce, jak moc ,zelená‘ bude i nadále evropská energetika. Odpověď na ni je mimořádně důležitá pro zachování postavení České republiky jako exportně orientované země s energeticky náročným průmyslem,“ uvedl Michal Dolana, ředitel poradenské společnosti DDeM, která konferenci v Ostravě uspořádala.
Odborná diskuze se soustředila především na nové výzvy v oblasti strategické energetické infrastruktury nebo na vývoj cen elektřiny a zemního plynu v dohledné budoucnosti. Parametry pro cenově dostupnou a udržitelnou energetiku byly řešeny s ohledem na aktualizaci Státní energetické koncepce, připravovanou legislativu a zásadní události, jež se očekávají. Diskutovala se také nová vize pro zestátněné plynárenské firmy nebo další rozvoj jaderné energetiky.
„Rezort životního prostředí si je vědom složitosti situace spojené s odklonem od uhlí v jednotlivých regionech České republiky. Výraznou pomoc představuje Operační program Spravedlivá transformace 2021–2027, který se zaměřuje na řešení negativních dopadů spojených právě s ukončením těžby uhlí. Pro Moravskoslezský kraj je k dispozici celkem téměř 19 miliard korun na podporu projektů v oblastech podnikání, výzkumu a vývoje, čisté energie, digitálních inovací nebo oběhového hospodářství. Strategické projekty se pak zaměřují i na obnovu území po těžbě a snaží se do něj navrátit společenský i kulturní život. Zároveň jdou finance na podporu vzdělávání, například na vznik nových odborných učeben, firmy pak mohou získat kupříkladu finance na rekvalifikační kurzy pro zaměstnance,“ sdělil ministr životního prostředí Petr Hladík.
Závěr jednání byl spojen s tématy komunitní energetiky a právních úprav v oblastech ukládání elektřiny, agregace a flexibility. Jako významné se jeví také změny spojené s posílením postavení spotřebitelů a s novými povinnostmi obchodníků. Do debaty o současných a do budoucna potřebných kapacitách, o připravovaných opatřeních i o nových podnikatelských příležitostech se kromě představitelů státní a veřejné správy zapojili zástupci více než 50 průmyslových a energetických společností.
Komentáře