2/2023

Vloni se v ČR prodalo rekordních 170 miliónů baterií. Kolik se jich vytřídilo a zrecyklovalo?

| autor: Martina Jandusova| zdroj: ECOBAT0

ecobat.png
zdroj: Ecobat

Už více než 18 let funguje v České republice systém zpětného odběru baterií a akumulátorů, o kterou se stará kolektivní systém ECOBAT, který ve své zprávě zhodnotil uplynulý rok.

Baterie a akumulátory se řadí k výrobkům, pro které je v ČR zaveden princip odpovědnosti výrobců po dobu jejich celého životního cyklu, tzv. zpětný odběr výrobků (ZOV). Neziskovou společnost ECOBAT s ručením omezeným založili předními výrobci baterií, aby za ně tuto odpovědnost převáděla do praxe.

Prostřednictvím Českého sdružení výrobců přenosných baterií je společnost ECOBAT zapojena do aktivit České asociace oběhového hospodářství. Je členem evropské asociace EUCOBAT, která v současné době reprezentuje 20 významných kolektivních systémů pro zpětný odběr baterií a akumulátorů ze 17 evropských zemí.

Překvapivě dobrý rok

V loňském roce společnost ECOBAT dosáhla rekordního čistého zisku. „Paradoxním důvodem tohoto výsledku byl špatný odhad dopadů koronavirové epidemie na ekonomiku. Místo předpokládaného propadu maloobchodu přišla výrazná konjunktura prodeje baterií a elektroniky a tím i náš nárůst tržeb.

Jako každý rok vytvořený zisk nebyl rozdělen mezi naše společníky. Finanční prostředky budou v blízké budoucnosti investovány zejména do zvýšení bezpečnosti při nakládání s lithiovými bateriemi. ECOBAT si zároveň vytvořil dobrý základ pro vytvoření rezervy pro budoucí náklady a pro krytí rizik spojených s plněním povinností dle nového Zákona č. 542/2020 Sb., o výrobcích s ukončenou životností," vysvětluje Petr Kratochvíl, jednatel ECOBAT s.r.o.

ecobat4.png
Ecobat

Prodej se zvýšil

Každý Čech si v loňském roce v průměru koupil 18 baterií, 11 z nich bylo nedobíjecích, dobíjecích 5 a 2 ks knoflíkových baterií. V České republice se prodalo rekordních 170 miliónů baterií. Podle údajů výrobců a prodejců se množství baterií, které se dostaly do oběhu, meziročně zvýšilo o 15 %.

V roce 2020 bylo v kolektivním systému ECOBAT zapojeno 1 138 výrobců a dovozců baterií. Meziročně se počet výrobců, kteří s kolektivním systémem spolupracují, zvýšil o 3 %. Celková hmotnost baterií vybraných sběrnou sítí kolektivního systému ECOBAT činila 1 766 tun. Každý Čech vytřídil zhruba 7 baterií typu AA.

Nejúspěšnějším ve sběru byl Kraj Vysočina, kde v přepočtu každý obyvatel vytřídil zhruba 11 tužkových baterií typu AA. Následovalo hlavní město, Jihomoravský a Středočeský kraj v přepočtu s devíti bateriemi na obyvatele. Na opačném konci žebříčku se umístil Pardubický kraj se čtyřmi a Moravskoslezský kraj se třemi vytříděnými bateriemi na obyvatele.

ecobat2.png
Ecobat

A co recyklace?

Počet sběrných míst, kde je možné odevzdat vybité baterie k recyklaci, se meziročně zvýšil o 11 %. Od poloviny loňského roku je nově možné odevzdávat vybité baterie na vybraných pobočkách České pošt. Celkový počet sběrných míst je 25 711, 21 310 z těchto míst je veřejných. Nejvíce se dařilo zpětnému odběru baterií v obchodech, výběr baterií se zde navíc meziročně zvýšil o 6 %.

Baterie ze sběrných míst putují na třídění. Poloautomatické třídění probíhá na lince, kde jsou nejdříve odděleny tzv. knoflíkové baterie, a následuje ruční dotřídění baterií podle chemického složení. Po roztřídění jsou dále baterie baleny a uskladněny podle míry bezpečnostního rizika. Poté se odvážejí k dalšímu zpracování, ať už u nás, nebo v zahraničí. Nejčastěji putují do Německa a Polska.

Z baterií, které se v České republice dostanou do oběhu, je asi jen 45 % baterií předáno k recyklaci. „Z toho vyplývá, že u více než 2 tisíc tun baterií přicházíme o možnost zajistit jejich efektivní recyklaci. Množství je tedy 2 500 tun nebo bezmála 76 500 000 ks baterií,“ říká ECOBAT ve zprávě.

Ze sta kilogramů baterií jsme schopni získat minimálně 74 kilogramů ušlechtilých kovů nebo jejich slitin. Z tužkových baterií jde především o železo a mangan, z dalších typů baterií pak také kobalt, nikl, měď nebo i stříbro. Jejich opětovným využitím chráníme přírodu před zbytečnou těžbou nerostných surovin.

ecobat3.png
Ecobat

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP