2/2023

Vláda schválila návrh nařízení, který stanovuje výpočet odvodů z nadměrného příjmu výrobců elektřiny

| zdroj: MPO0

electricity-2366011_640
zdroj: pixabay

Vláda schválila návrh nařízení Ministerstva průmyslu a obchodu, který stanovuje způsob určení výše nadměrného příjmu z prodeje vyrobené elektřiny. Určila tak mechanismus, podle kterého se stanoví výše příjmu na základě čistých tržeb z prodeje vyrobené elektřiny včetně vlivu zajišťovacích obchodů. Odvody navazují na stropy tržních příjmů podle druhu použitého zdroje energie. Jedná se další krok vlády, jak pokrýt výdaje státu v kontextu pomoci s vysokými cenami energií.

„Návrh nařízení vlády stanovuje způsob výpočtu nadměrného příjmu výrobce elektřiny, na který se platí odvod z nadměrných příjmů ve výši 90 % podle energetického zákona,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Zavedení vnitrostátní úpravy je nutné pro to, abychom mohli odvod z nadměrných příjmů realizovat. Ten bude určen na pokrytí výdajů na pomoc pro domácnosti a firmy s vysokými cenami energií.“

Uplatnění odvodu z nadměrných příjmů výrobců elektřiny navazuje na stanovení stropů tržních příjmů výrobců v závislosti na druhu použitého zdroje energie. Právě s těmito stropy pracuje návrh nařízení ve svém výpočtu nadměrného příjmu. „Při výpočtu může nastat situace, kdy daný výrobce elektřiny nadměrného příjmu nedosahuje a odvod se tak neuplatní,“ říká náměstek pro energetiku René Neděla.

Výrobci prodávají elektřinu postupně na velkoobchodním trhu tak, aby zajistili přiměřené uplatnění své produkce. Postupně prodávají i na několik let dopředu a zajišťují tak rozložení rizika cenových výkyvů. Vládní nařízení zahrnuje veškeré kontrakty nezávisle na typu vypořádání obchodu a charakteru plnění.

Novela energetického zákona, jehož součástí je zmíněný návrh nařízení, zavádí do českého právního řádu část nařízení Rady EU z 6. října 2022, které v mimořádné situaci řeší vysoké ceny energií. Vzhledem k návaznosti na toto nařízení Rady byl návrh nařízení projednán ve zkráceném meziresortním připomínkovém řízení. 

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP