Časopis

Vermikompostování v CENIA

| autor: TZ CENIA0

Vermikompostování v CENIA

Půl kila žížal spotřebuje denně kolem 0,25 kg organických zbytků. Výsledkem je vermikompost a „žížalí čaj“.

Vermikompost je považován za jedno z nejúčinnějších organických hnojiv a výluh neboli žížalí čaj je vynikající tekuté hnojivo, které se ředí s vodou v poměru 1:1.

Produkce biologicky rozložitelného odpadu se v ČR neustále zvyšuje. Tvoří jej organické zbytky (z domácností, zahrad, z údržby veřejné zeleně atd.), které podléhají aerobnímu (za přítomnosti kyslíku) nebo anaerobnímu (bez přístupu kyslíku) rozkladu.

Efektivní metodou využití bioodpadu je kompostování, kterým se za kontrolovaných podmínek aerobních procesů (tj. za přístupu vzduchu) a činností mikroorganismů přeměňuje bioodpad na kompost.

V roce 2016 bylo v ČR zkompostováno 889 303 tun biologicky rozložitelného odpadu, tj. 2,60 % z celkové produkce odpadů.

Kdyby takové množství skončilo na skládce a následujících 55 let se rozkládalo, vzniklo by při tom přes 51 tis. tun metanu.

Metan je silným skleníkovým plynem, dvacetpětkrát účinnějším než oxid uhličitý. Pokud by toto množství skleníkových plynů muselo být obchodováno v emisních povolenkách, vyšlo by ČR na téměř 185 mil. Kč.

Bioodpady tvoří cca 40 — 50 % celkového množství vyprodukovaného komunálního odpadu. Přitom jsou jediným odpadem, který lze kvalitně recyklovat (kompostovat) i v domácích podmínkách.

Jednou z variant domácího kompostování je tzv. vermikompostování, které využívá schopnosti žížal přeměňovat rostlinné zbytky na velmi kvalitní organické hnojivo.

Pro kompostování pomocí žížal je ideální prostředí kanceláří a domácností, protože jim vyhovují stabilní teplotní podmínky kolem 20 °C.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
E-salon
Ekowatt