2/2024

V Černínském paláci byly oceněny nejlepší české projekty udržitelného rozvoje

| zdroj: MŽP0

mzp_CenySDGs2024_01
zdroj: mzp.cz

Asociace společenské odpovědnosti ocenila ve čtvrtek 3. října projekty s unikátním dopadem v oblasti klimatické změny, inovací a cirkulární ekonomiky, rozvojové pomoci nebo výchovy a vzdělávání. Slavností večer na půdě Ministerstva zahraničních věcí zakončil 7. ročníkprestižních Cen SDGs, které ukazují, jak je možné přispívat k naplňování globálních cílů udržitelného rozvoje v České republice. Ministerstvo životního prostředí je dlouholetým partnerem Cen SDGs, ve kterých se letos o ocenění v šesti kategoriích ucházelo rekordních 269 projektů.

„Ptačí parky České společnosti ornitologické jsou reakcí na dramatický úbytek ptáků zemědělské krajiny, mokřadů a přetrhávané vazby mezi lidmi a přírodou. V ptačích parcích převádí odborné znalosti do příkladů nejlepší praxe hospodaření v krajině, přičemž využívá ptáky jako deštníkovou skupinu druhů, jejichž prostřednictvím chrání ostatní součásti ekosystémů,“ řekl náměstek ministra životního prostředí Jiří Lehejček při předávání ocenění v kategorii Změna klimatu a biodiverzita a upozornil na propojenost zmírňování dopadů klimatické změny a udržení kvality života. Pro schopnost reagovat na jakékoliv výzvy je klíčové také vzdělání a rovnost přístupu dívek a chlapců ke vzdělání globálně, stejně tak jako zlepšení zdravotní péče.

V některých kategoriích bylo ocenění rozděleno na podnikatelský a nepodnikatelský sektor. V oblasti Diverzita, rovnost a inkluze tak vyhrály Škoda Auto s Chráněným/profilovým centrem na pomoc zaměstnancům firmy se zdravotním či sociálním omezením a Cesta Von CZ s projektem Omama, kdy romské vyškolené pracovnice pomáhají v Moravskoslezském kraji dětem a rodinám dostat se ze spirály chudoby.

Vítězstvím v kategorii Vzdělání ocenila odborná porota aplikaci Vyslovuj.cz pro domácí cvičení výslovnosti dětí a organizaci AI dětem.

V kategorii Inovace, technologie a cirkulární ekonomika zvítězilo Myco s obalovým materiálem z houbového mycelia a Chytré byty od Domova sv. Josefa navracející nemocným s roztroušenou sklerózou větší soběstačnost v bezpečí domova.

V kategorii Rozvojová spolupráce, mír a partnerství se na vítězné příčce umístil projekt Mendelovy univerzity v Brně, který pomáhá se zpracováním mangových pecek a snižuje tak odlesňování v Kambodži.

Ocenění v kategorii Mladý lídr od Forbes Česko získal Jiří Štěpánek s projektem Goodbye.cz. Buduje startup, který poskytuje empatické, udržitelné a moderní pohřební služby.

Novinkou bylo letos Zvláštní ocenění Kateřiny Fialkové pro státní úředníky a úřednice. Je inspirované zásluhami Kateřiny Fialkové – významné osobnosti české diplomacie, která náhle zemřela v roce 2022.Ocenění si odnesl velvyslanec Jan Kára, který se udržitelnému rozvoji věnoval jako jeden z prvních v české diplomacii.

Galavečer k předání Cen SDGs završil aktuálně probíhající Evropský týden udržitelného rozvoje (ETUR), který každoročně vybízí k pořádání osvětových akcí o udržitelném rozvoji. ETUR probíhá každý rok od 18. září do 8. října s cílem hovořit o tématu udržitelného rozvoje a dávat mu konkrétní náplň. Zapojit se může každý, ať už účastí na akcích ve svém okolí, tak vlastní iniciativou. Letošní ročník ovládly osvětové akce univerzit pod projektem UNILEAD, které tvořily většinu z celkových letošních 120 akcí po celé České republice.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj