2/2025

USA zavádějí dodatečné 25% clo na ocel a hliník

| zdroj: SP ČR0

3406087735_63d7681bb4_c
zdroj: flickr.com

Jak bylo dříve avizováno, USA zavedly 12. 3. dodatečné 25% clo na ocel a hliník, včetně některých derivátových produktů. Evropská komise na tuto situaci reaguje dvoufázovým přístupem:

  1. První krok: Komise neobnoví pozastavení odvetných opatření z let 2018 a 2020 vůči USA. Tato opatření, která budou znovu platná od 1. dubna, se zaměřují na širokou škálu amerických produktů a reagují na ekonomické škody způsobené 8 miliardám eur vývozu evropské oceli a hliníku.
  2. Druhý krok: V reakci na nová cla USA, která ovlivňují více než 18 miliard eur evropského exportu, Komise navrhuje nový balíček odvetných opatření na americké zboží. Tato opatření vstoupí v platnost do poloviny dubna po konzultacích s členskými státy a zainteresovanými subjekty. Odvetná cla se zaměří na širokou škálu amerických produktů, včetně lodí, bourbonu, motocyklů, oceli, hliníku, textilu, domácích spotřebičů, plastů, drůbeže, hovězího masa, vajec, mléčných výrobků, cukru a zeleniny.

Celkově mohou být odvetná opatření EU aplikována na americký vývoz v hodnotě až 26 miliard eur, což odpovídá rozsahu amerických cel. Evropská komise zároveň signalizovala ochotu k jednání, aby se zabránilo eskalaci obchodního konfliktu.

Pozice SP ČR k celní válce:

  • Svaz dlouhodobě varuje před možnou eskalací celní války a jejími dopady nejen na evropské a české hospodářství. Česká ekonomika je otevřena a exportně orientovaná, obchodní bariéry nám jednoznačně škodí.
  • Upozorňujeme, že mezinárodní obchod není hra s nulovým součtem, kde zisk jednoho hráče znamená ekvivalentní ztrátu druhého hráče. Naopak, jedná se o win-win spolupráci.
  • Důrazně voláme po ambiciózní obchodní politice EU, která podpoří diverzifikaci mezinárodního obchodu a sníží riziko závislostí. Jako příklad můžeme uvést ukončená jednání k dohodě s Mercosur, která mimo jiné odstraní přes 90 % cel na obchodované zboží.
  • Protekcionismus v oblasti obchodní politiky historicky vždy vedl k hospodářské stagnaci, poklesu ekonomiky a rozvoje.
  • Za svou pozici úspěšně lobbujeme jak na úrovni národní (MPO, ÚV, atd.), evropské (BusinessEurope, atd.), ale také ve spolupráci s našimi americkými protějšky (US Chamber of Commerce a dalšími)

SP ČR spolu s BusinessEurope navrhuje EU a DG TRADE tyto konkrétní kroky:

  • Ochrana ekonomických zájmů – EU by měla reagovat cíleně a právně odůvodněně, minimalizovat dopady na podniky a jednat i mimo rámec obchodní politiky.
  • Dialog s průmyslem – Pravidelná komunikace s firmami napříč sektory pro rychlou identifikaci klíčových zájmů a minimalizaci ekonomických dopadů.
  • Strategické sektory – Posoudit závislosti v AI, biotechnologiích, polovodičích a dalších odvětvích, identifikovat oblasti, kde USA spoléhají na EU, a využít to v jednáních.
  • Vyjednávání s USA – Usilovat o odstranění cel, v průmyslových sektorech využít reciproční dohody (tariff-for-tariff), hledat vzájemně výhodná řešení i mimo obchodní politiku.

Na zavedení dodatečných cel reagoval také generální ředitel konfederace evropského podnikání BusinessEurope Markus Beyrer ve smyslu, že se jedná o prohru pro obě strany

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp
ZEVO Písek
SKS logo
Meva
BERT CEE