Reklama

17. 10. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Radovan Potočár

Trumpova vláda ruší Obamův plán pro čistou energii. Co to znamená?

Clean Power Plan, strategie Obamovy vlády zaměřená na podporu obnovitelných zdrojů a snížení emisí v energetice, je od úterý minulostí. Trumpova vláda si od zrušení regulací slibuje úspory a tvorbu pracovních míst.

Šéf americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), Scott Pruit, v úterý 10. října vydal nařízení, kterým ruší Clean Power Plan (CPP) Obamovy administrativy z roku 2014.

Program, který v roce 2014 vypracovala EPA pro prezidenta Obamu, se zaměřuje na omezení emisí uhlíku a podporu obnovitelných zdrojů energie (OZE). Plán také poprvé stanovoval konkrétní cíle redukce emisí v americké energetice.

"Po přezkoumání CPP dospěla agentura k závěru, že regulace z Obamovy éry přesahuje statutární pravomoci agentury. Odstranění CPP rovněž umožní rozvoj energetických zdrojů USA a zredukuje zbytečné regulační břemeno spojené s rozvojem těchto zdrojů v souladu s principy, které vyplývají z nařízení prezidenta Trumpa o energetické nezávislosti," zdůvodnila rozhodnutí EPA.

Trump během kampaně sliboval zrušit nejen Clean Power Plan, ale dokonce i samotnou EPA. Po volbách se rozhodl, že agenturu povede jeden z jejích nejhlasitějších kritiků Scott Pruitt.

Ochrana klimatu bude na státech

Odstoupení od Obamova CPP podle propočtů Trumpová kabinetu umožní úspory v objemu až 33 miliard dolarů do roku 2030. Efektivnější využívání dostupných fosilních zdrojů by mělo přinést také nová pracovní místa. Podle údajů obsažených v Trumpově energetickém plánu je v amerických zásobách ropy, uhlí či zemního plynu potenciál 50 bilionů ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372