2/2023

Srovnávací studie ukazuje nárůst emisí CO2 v USA

| autor: Jiří Puchnar| zdroj: oenergetice.cz0

pexels-chris-leboutillier-6675078
zdroj: pexels

Podle nejnovější srovnávací studie, která probíhá již od roku 1997, vzrostly emise CO2 u 100 největších výrobců elektřiny v USA mezi roky 2020-2021 o 7 %. Úroveň emisí CO2 v roce 2021 přesto zůstala o 16 % nižší než v roce 1990 a o přibližně 34 % nižší než na svém vrcholu v roce 2007.

Nárůst emisí v roce 2021 narušil dlouhodobý klesající trend všech druhů emisí způsobených energetikou. Hlavní příčinou bylo opětovné nastartování světových ekonomik po období útlumu způsobeným pandemií koronaviru.

Situace vyžaduje, aby američtí energetičtí producenti využili pobídek k používání čisté energie v nedávno přijatém zákoně o snižování inflace a rychle přešli na čistší zdroje, uvádějí autoři studie.

Srovnávací studie množství emisí vypouštěných do ovzduší od 100 největších výrobců elektrické energie ve Spojených státech je výsledkem spolupráce neziskové organizace Ceres, Bank of America Charitable Foundation, výrobců elektrické energie Constellation Energy a Entergy a Rady pro ochranu přírodních zdrojů. Jejím autorem je globální poradenská společnost ERM zabývající se udržitelností.

Série studií využívá k porovnání emisní výkonnosti 100 největších výrobců elektřiny v USA veřejně dostupné údaje a zahrnuje také údaje o emisích oxidu siřičitého, oxidů dusíku či rtuti.

Dominantní surovinou pro výrobu elektřiny v USA zůstává plyn

Zpráva ukazuje, že nárůst emisí oxidu uhličitého byl způsoben nárůstem výroby elektřiny z uhlí a poklesem výroby elektřiny ze zemního plynu, především v době, kdy ceny zemního plynu v USA rostly.

Podle studie se jaderné elektrárny podílely na celkové výrobě v USA 19 % a dosahovaly kapacitních faktorů výrazně přes 90 %, což je mnohem více než u ostatních paliv nebo technologií. Kapacitní faktor je definován jako poměr skutečně vyrobené elektrické energie za určité období, k energii, která by byla vyrobena, kdyby zařízení bylo provozováno nepřetržitě na maximální výkon.

Navzdory meziročnímu poklesu byl v roce 2021 hlavním zdrojem výroby elektřiny v USA zemní plyn (38 %), následovaný uhlím (22 %).

"Přestože energetický sektor vykázal v průběhu dvou desetiletí naší analýzy výrazné zlepšení, musíme snižování emisí v celém odvětví urychlit, abychom do roku 2030 dosáhli stanovených emisních cílů," uvedl Dan Bakal, programový ředitel pro klima a energetiku ve společnosti Ceres. "Je důležité si uvědomit, jak daleko jsme se dostali, ale není možné ignorovat, jak daleko ještě musíme jít. Mnoho největších výrobců energie sice oznámilo klimatické závazky a strategie snižování emisí oxidu uhličitého, ale potřebný rychlý postup bude vyžadovat větší ambice," dodal Bakal.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP