2/2023

SMR jako cesta nahrazení uhlí v Polsku? Polské průmyslové podniky berou situaci do vlastních rukou

| autor: David Vobořil| zdroj: oenergetice.cz0

european-union-1204030_640.jpg
zdroj: pixabay

Polské průmyslové společnosti podepsaly dvě dohody s americkou společností NuScale a další dohodu s GE-Hitachi, na základě nichž prozkoumají možnosti nahrazení uhelných zdrojů malými modulárními reaktory. Po nečinnosti polské vlády ve věci odklonu od uhlí tak polské podniky berou situaci do vlastních rukou.

Polsko v uhelných elektrárnách vyrábí tři čtvrtiny elektrické energie a polovinu tepla dodávaného do teplárenských sítí a průmyslu a stále ještě neoznámilo plány na úplné ukončení využívání tohoto fosilního paliva. V posledních měsících vzal polský průmysl tuto otázku do vlastních rukou a projevuje stále větší zájem o jadernou energii.

Poslední polskou společností, které uzavřela dohodu s NuScale patří energetická společnost Unimot, která do Polska dováží kapalná a plynná paliva. Unimot již spolupracuje s americkou společností Getka, obě společnosti ve čtvrtek podepsaly dohodu se společností NuScale, aby prozkoumaly, zda by její malý modulární reaktor (SMR) mohl být nasazen jako řešení pro přeměnu uhelných elektráren a v širším smyslu pro nové jaderné elektrárny v Polsku.

"Naší úlohou bude propagace technologie SMR jako spolehlivé alternativy k uhelným technologiím a získávání obchodních partnerů na polském trhu. V konečném důsledku také hodláme vytvořit platformu spolupráce s polskými akademickými pracovišti a potenciálními polskými dodavateli komponentů pro rozvoj této technologie v naší zemi. Díky tomu můžeme aktivně podpořit energetickou transformaci Polska a zároveň diverzifikovat podnikání naší skupiny," uvedl Adam Sikorski, prezident představenstva společnosti Unimot.

Dohoda byla oznámena po podobné dohodě mezi společností NuScale a polským výrobcem mědi a stříbra KGHM a poradenskou společností Piela Business Engineering (PBE), která se zabývá obchodně-technickým poradenstvím. I cílem této dohody bude nahrazení uhelných zdrojů malými reaktory v průmyslových procesech KGHM v Polsku.

"Výstavba malých jaderných reaktorů do roku 2030 je důležitým stanoviskem a prvkem naší energetické transformace. V Polsku jsme průkopníky, protože očekáváme, že první z našich jaderných elektráren bude uvedena do provozu v roce 2029," řekl Marcin Chludziński, předseda představenstva KGHM, a dodal, že změna klimatu, jejíž finanční dopad se již projevuje zvýšením cen energiem si vynucuje rozhodná opatření.

V rámci obou dohod bude společnost NuScale podporovat své partnery při analýze technických, ekonomických, právních, regulačních, finančních a organizačních faktorů při uplatnění SMR v Polsku.

I polské chemické koncerny zvažují nasazení SMR

Další spolupráce probíhá v souvislosti s projektem reaktoru BWRX-300 společnosti GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) jako potenciální náhrady za větší uhelné bloky a pro napájení průmyslových areálů. Partnerem společnosti GE-Hitachi je Synthos Green Energy, dceřiná společnost polské chemické skupiny Synthos, která chce podpořit nasazení jaderných bloků v elektrárnách a energeticky náročných chemických závodech, a kanadským producentem uranu, společností Cameco.

I společnost Ciech, jeden z největších podniků chemického průmyslu v Evropě, nedávno oznámila, že zváží nasazení jaderné technologie jako náhrady uhelných zdrojů při výrobě elektřiny a technologického tepla ve svých závodech, a podepsala dopis o záměru spolupracovat se společností SGE.

SMR od NuSale - jediný se schválením od americké Komise pro jadernou regulaci

SMR společnosti NuScale je vybaven energetickým modulem o výkonu 77 MWe využívajícím technologii tlakovodního reaktoru, který se nasazuje v elektrárnách s až čtyřmi, šesti nebo dvanácti jednotlivými energetickými moduly.

Malý modulární reaktor od americké společnosti NuScale, se kterou od poloviny letošního roku spolupracuje i česká Skupina ČEZ, se stal v srpnu 2020 prvním a zatím jediným projektem SMR, který získal schválení od americké Komise pro jadernou regulaci. Integrální tlakovodní (PWR) reaktor s přirozenou cirkulací bude vyráběn továrně.

Reaktor bude disponovat elektrickým výkonem 77 MWe, když NuScale navýšil výkon svého reaktoru z původních 60 MWe. Stavěn by měl být ve skupinách po čtyřech, šesti nebo dvanácti. Podle společnosti bude reaktor možné využívat na výrobu elektřiny, dálkové vytápění, odsolování, výrobu vodíku a další aplikace procesního tepla.

Stane se BWRX-300 nejrychleji na trh uvedeným SMR?

BWRX-300 je vodou chlazený rSMR s přirozenou cirkulací o elektrickém výkonu 300 MWe a pasivními bezpečnostními systémy, který využívá konstrukční a licenční základnu amerického reaktoru ESBWR společnosti GEH s certifikací NRC. GEH předpokládá, že díky výraznému a inovativnímu zjednodušení konstrukce bude BWRX-300 vyžadovat výrazně nižší investiční náklady na jednotku instalovaného výkonu než ostatní SMR.

GEH rovněž věří, že díky využití stávající certifikace konstrukce ESBWR, licencované a osvědčené konstrukci paliva GNF2 a zapojení osvědčených komponent a zkušeností dodavatelského řetězce se BWRX-300 může stát SMR s nejnižším rizikem, nejnižšími náklady a nejrychlejším uvedením na trh.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP