2/2023

SEAC: Musíme omezit záměrně přidávané mikroplasty

| autor: Martina Jandusova| zdroj: MPO0

grass-2616911_640.jpg
zdroj: Pixabay

Výbor pro socioekonomickou analýzu Evropské chemické agentury (SEAC) přijal stanovisko k návrhu na omezení mikroplastů, které jsou záměrně přidávané do výrobků (jako je kosmetika, čisticí prostředky, hnojiva) a jako výplňový materiál na sportovních hřištích s umělým trávníkem.

Mikroplasty jsou malé, obvykle mikroskopické, částice pevných plastů. Do životního prostředí se dostávají opotřebením nebo rozpadem předmětů (například steliv nebo pneumatik automobilu). Jsou ale i záměrně vyráběny a přidávány do některých výrobků a to proto, aby tyto produkty získaly určitou strukturu nebo technická funkce.

Každý rok skončí v životním prostředí 42 tis. tun mikroplastů. Toto číslo stále roste. Evropská chemická agentura (ECHA) proto v lednu 2019 navrhla, aby bylo omezeno záměrné používání mikroplastů ve výrobcích uváděných na evropský trh. Cílem ECHA bylo zamezit nebo alespoň snížit znečištění životního prostředí. Návrh byl vypracován v souvislosti se strategií EU v oblasti plastů, která usiluje o oběhové hospodářství a přispívá k dosažení cílů udržitelného rozvoje do roku 2030, globálních závazků v oblasti klimatu a cílů průmyslové politiky EU.

Stanovisko SEAC navazuje na stanovisko Výboru pro posuzování rizik (RAC) vydané v červnu 2020. Oba výbory dospěly k závěru, že nejlepším způsobem jak řešit znečištění životního prostředí miliardami malých pevných plastových částic je omezení podle nařízení REACH, které by bylo platné v celé EU. Výbor SEAC rovněž uvádí informace o očekávaných přínosech a nákladech, které návrh společnosti přinese.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP