Reklama

2. 7. 2020  |  Zpravodajství  |  Autor: Zuzana Žúžiová  |  Zdroj: odpady-portal.sk

Mikroplasty byly poprvé objeveny v potravinovém řetězci v Antarktidě

Vědci našli kousky polystyrenu ve vnitřnostech malých organismů žijících v půdě v Antarktidě. Nález vyvolává obavy, že znečištění mikroplasty už proniklo hluboko do nejvzdálenějších suchozemských potravinových řetězců na světě.

Před dvěma měsíci vědci objevili v antarktickém pobřežním ledu poprvé mikroplasty, které byly již dříve zjištěny v rekordním množství v Severním ledovém oceánu.

Zatímco znečištění oceánů mikroplasty je dobře známým faktem, nové zjištění poskytuje první důkaz o tomto typu kontaminace v antarktickém pozemním potravinovém řetězci. Minulý týden o tom informoval portál IFL Science.

"To, že plasty vstoupily i do některých z nejodlehlejších suchozemských potravinových řetězců na planetě, představuje potenciální riziko pro celý biotop a ekosystémy," uvedli autoři studie zveřejněné minulý týden v časopise Biology Letters. 

Výzkumníci varují, že by mohlo jít zejména o potenciálně nové ohrožení křehkých polárních ekosystémů, které už beztak čelí hrozbám vyplývajícím ze změny klimatu.

Autoři studie se při svém výzkumu zaměřili na tamní druh Cryptopygus antarcticus. Jde o drobný druh chvostoskoků, kteří patří mezi bezobratlé s délkou pouze jeden milimetr. Tito živočichové dokáží skákat podobným způsobem jako blechy, přestože nejsou klasifikováni jako hmyz.

Tento druh, který je pozůstatkem posledního zalednění Země, je jedním z mála organismů, jenž jsou přizpůsobeny k přežití v drsných antarktických podmínkách. V několika oblastech, které nejsou pokryty ledem, jde často o převládající druh. Antarktičtí chvostoskoci se živí zejména mikroskopickými řasami a ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372