2/2023

Richard Brabec: Vybudovat ZEVO lze za pomoci Modernizačního fondu

| autor: Martina Jandusova0

Rada_wdMM1Hz.2e16d0ba.fill-730x425.jpg
zdroj: mzp.cz

Druhý den 12. mezinárodní odborné konference Waste to Energy 2021 vystoupil s úvodním slovem Richard Brabec, ministr životního prostředí ČR. Přítomným přednesl svůj pohled na energetické využívání odpadů a jeho místo v budoucnosti.

Minulý, a také letošní rok, byl poznamenám nejenom pandemií COVID-19, ale i přijetím nové odpadové legislativy a toho, jaký má a do budoucna bude mít dopad na Českou republiku. „Mnozí z vás mi dají za pravdu, že energetické využití odpadů se v některých kruzích stalo téměř sprostým slovem,“ říká na úvod Richard Brabec a dodává: „Já si to nemyslím. Naopak jsem přesvědčen, že v Česku nemůže fungovat pouze recyklace.“ Poté poukázal na hierarchii způsobů nakládání s odpady, kde má energetické využívání odpadů své místo jako doplněk k recyklaci.

Během příprav nové odpadové legislativy, čili balíčku zákonů, jsme se snažili vyvážit různé zájmy, což bylo složité, protože mezi některými skupinami v odpadovém hospodářství jsou vztahy antagonistické,“ uvádí ministr. Nakonec se ale podle něj podařilo zkombinovat legislativu přizpůsobenou tomu, že Česko bude v budoucnu plnit evropské recyklační cíle a zároveň bude odpady i energeticky využívat. „Ať si říká kdo chce, co chce, čísla jsou jasná. Jsme stále hluboko pod evropským průměrem energetického využívání odpadů, proto zde cestu jednoznačně vidím,“ vysvětluje Brabec.

Nedávná zkušenost s pandemií nového typu koronaviru všem ukázala, že se bez spalování odpadů neobejdeme. „Byl by to velký problém, protože recyklace roušek a podobných věcí je velmi komplikovaná. Možná, že není ani reálná,“ podotýká Richard Brabec a pokračuje: „V České republice má energetické využití odpadů prostor pro velký rozvoj.“

Ministr Brabec zmínil i další možnosti, které dopomohou české energetice k transformaci. Důraz položil na k tomuto účelu vzniklé fondy. Jedním z nich je zbrusu nový Modernizační fond. „Bude v něm k dispozici nejméně 150 miliard Kč do roku 2030. Vzhledem ke zvyšující se ceně emisních povolenek je možné, že se částka ještě zdvojnásobí. Ačkoliv pro teplárny jsou emisní povolenky velkou zátěží, jsou i aktivem, jehož cenu z České republiky neovlivníme,“ objasňuje ministr životního prostředí. Dále je k dispozici nový Operační program Životní prostředí a Národní plán obnovy. „Jsou to všechno programy, z nichž bude možné čerpat první desítky miliard korun právě na energetické využití odpadů. Především z Modernizačního fondu,“ vysvětluje Brabec.

Dnes není jasné, jaká bude strategie Ministerstva životního prostředí po volbách. O mně se ví, že nejsem aktivista, a odmítám takřka fanatické postoje tvrdící, že spalování odpadů v České republice nemá své místo, zařízení na energetické využití odpadů máme příliš a měli bychom je naopak odstavovat. Celá řada vyspělých evropských zemí s životním prostředím na skvělé úrovni má daleko vyšší kapacity na energetické využívání odpadů, než my. Je důležité, abychom odpady recyklovali a zároveň energeticky využívali, a tím ve finále snižovali skládkování,“ zakončuje ministr.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP