2/2023

Řešení výmětů existuje, potvrzuje SUEZ analýzu ČAOBH

| zdroj: TZ SUEZ CZ0

waste-1741127_640.jpg
zdroj: Pixabay

Česká asociace oběhového hospodářství (ČAObH) začátkem února na základě provedené analýzy zpracovatelských kapacit konstatovala, že pro jakékoli omezování třídění plastů není žádný krátkodobý ani dlouhodobý důvod. SUEZ CZ jako člen ČAObH to potvrzuje: Třetinu všech přebytečných výmětů v ČR dokážeme zpracovat.

Omezení skládkování, které přinesl nový zákon o odpadech, je dlouho očekávaný krok směrem k ochraně krajiny, využití surovin a k oběhovému hospodářství. Proto je třeba překonat krátkodobé obtíže, které mohou nastat v nově nastaveném přísnějším režimu, a nehledat záminky, jak se vrátit ke skládkování. Výměty z třídících linek, které byly dříve na skládky ukládány, protože to bylo nejjednodušší a nejlevnější, nyní na skládku nesmí. Jde totiž o využitelné odpady a využití odpadů má teď zcela správně přednost.

SUEZ CZ prohlašuje, že na podporu tohoto správného trendu zpracuje třetinu z 15 000 tun odpadů, které je dle analýzy ČAObH aktuálně řešit. „Přijali jsme v našich zařízení taková technicko-organizační opatření, díky kterým kapacitně zvládneme zpracovat až 5 000 tun výmětů na alternativní palivo a zajistit jeho energetické využití zejména v cementárnách v České republice,“ říká Tomáš Janák, vedoucí oddělení využití zdrojů SUEZ CZ.

Toto řešení pokrývá především Čechy, kde SUEZ CZ provozuje třídící a drtící technologie na úpravu plastových odpadů pro energetické využití. Vnímáme, že zejména Jihomoravský kraj bohužel postrádá infrastrukturu technologií pro zpracování navýšeného množství zbytkových plastových odpadů a bude třeba, aby se co nejrychleji našlo řešení ve spolupráci všech aktérů,“ upozorňuje Tomáš Janák.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP