2/2022

Průzkumy veřejného mínění podporují zachování německých jaderných reaktorů v provozu

| autor: Jiří Puchnar| zdroj: oenergetice.cz0

nuclear-power-plant-g90f8614f5_640.jpg
zdroj: pixabay

Podle aktuálních výsledků dvou průzkumů veřejného mínění podporuje většina německé veřejnosti provoz tří zbývajících jaderných reaktorů v zemi i po konci letošního roku. Výraznou podporu má také udržení reaktorových bloků v provozu až na dalších pět let, a dokonce i výstavba nových reaktorů v zájmu zajištění dodávek energie.

Průzkum ARD-DeutschlandTrend ukázal, že pouze 15 % dotázaných je pro to, aby byly zbývající tři provozované reaktory na konci letošního roku odstaveny, jak je plánováno dle současné německé politiky odklonu od jaderné energetiky. Jedenačtyřicet procent z těchto pozitivně odpovídajících respondentů se vyslovilo pro prodloužení provozu bloků o několik měsíců a stejné procento dotazovaných uvedlo, že by země měla jadernou energii využívat i nadále v dlouhodobém horizontu.

Dokonce i mezi příznivci Zelených, kteří jsou zásadně proti jaderné energetice, je pouze 31 % pro dodržení dohodnutého ukončení provozu na konci roku, ukázal průzkum. Téměř dvakrát více, 61 % voličů Zelených, je pro prodloužení provozu reaktorů o několik měsíců, zatímco 7 % podporuje dlouhodobé využívání jaderné energie.

Prioritou je zvýšení energetické nezávislosti

V průzkumu ARD-DeutschlandTrend, který se uskutečnil ve dnech 1. až 3. srpna, odpovídalo 1313 lidí, kteří se zúčastnili telefonického a internetového dotazování. Většina respondentů podpořila cíl spolkové vlády učinit Německo nezávislé na dovozu energetických surovin z Ruska, přičemž 71 % dotázaných označilo tento cíl za správný a 24 % za nesprávný.

Průzkum ukázal, že vzhledem k současné energetické situaci považuje 81 % dotázaných za správné rychleji prosazovat rozšiřování větrných elektráren, 61 % vítá větší využívání uhelných elektráren a stejné procento by si přálo dočasné omezení rychlosti na dálnicích, které jsou známé neomezeným rychlostním limitem. Kritičtěji se však občané staví k návrhu na podporu tzv. frakování plynu v Německu, který odmítá 56 % dotázaných a podporuje 27 %.

Průzkum pro časopis Der Spiegel

V jiném průzkumu, který pro časopis Der Spiegel provedl institut pro online průzkumy Civey, podpořilo 78 % respondentů pokračování provozu posledních tří německých reaktorů do léta 2023. Dokonce i mezi příznivci Zelených pro tento scénář byla těsná většina. Tento průzkum, kterého se ve dnech 2. a 3. srpna zúčastnilo přibližně 5 000 lidí dotazovaných online, rovněž ukázal široký souhlas s ponecháním zbývajících reaktorů připojených k síti po mnohem delší dobu, přičemž 67 % dotázaných se vyslovilo pro provoz reaktorů po dobu dalších pěti let. Pouze 27 % respondentů to jednoznačně odmítlo.

Na otázku, zda by Německo mělo stavět nové jaderné elektrárny, se 41 % respondentů vyslovilo pro, 52 % bylo proti.

Německý odklon od jádra po havárii v roce 2011

Po havárii na japonské elektrárně Fukušima Daiiči v březnu 2011 se vláda tehdejší kancléřky Angely Merkelové rozhodla, že nejpozději do konce roku 2022 postupně ukončí využívání jaderné energie. Před touto havárií získávalo Německo přibližně čtvrtinu elektřiny z jádra. V srpnu 2011 vstoupila v platnost 13. novela zákona o jaderné energii, která podtrhla politickou vůli postupně ukončit využívání jaderné energie v Německu. V důsledku toho bylo okamžitě uzavřeno osm bloků: Biblis A a B, Brunsbüttel, Isar 1, Krümmel, Neckarwestheim 1, Phillipsburg 1 a Unterweser. Jaderné elektrárny Brokdorf, Grohnde a Gundremmingen C byly trvale odstaveny na konci prosince 2021.

Poslední tři německé bloky - Emsland, Isar 2 a Neckarwestheim 2 - mají být uzavřeny na konci letošního roku. Minulý týden německý kancléř Olaf Scholz uvedl, že udržení posledních tří jaderných reaktorů v provozu za termín jejich plánovaného odstavení na konci letošního roku může mít pro zajištění dodávek elektřiny "smysl".

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF