2/2023

Platts: Rusko bude i nadále největším dodavatelem plynu do Evropy, jeho podíl do roku 2040 ještě vzroste

| autor: Eduard Majling| zdroj: oenergetice.cz0

pipeline-4691574_640.jpg
zdroj: pixabay

Přestože EU v posledních letech a desetiletích činí postupné kroky k omezení závislosti na dodávkách plynu z Ruska, například podporou dovozu plynu z Ázerbájdžánu či rozvojem infrastruktury pro dovoz (LNG), dodávky plynu z Ruska jsou pro evropské odběratele vzhledem k nízkým produkčním a přepravním nákladům silně konkurenceschopné.

„Do roku 2035 očekáváme rekordní tržní podíl Ruska o hodnotě 38 %,“ uvádí ve svém výhledu Platts Analytics.

Podle Platts Analytics by dodávky plynu z Ruska pomocí plynovodů do zemí severozápadní, střední a východní Evropy, a rovněž Itálie, měly do roku 2040 vzrůst ze zhruba 130 miliard metrů krychlových v loňském roce na 150 miliard kubíků. Naopak dodávky plynu z Norska by měly postupně klesat kvůli poklesu tamní těžby plynu. Zatímco v současné době Norsko do Evropy dodává ročně na 110 miliard kubíků, do roku 2025 Platts očekává pokles na 100 miliard a do roku 2040 dále na pouhých 60 miliard.

Stejně jako dodávky plynovody z Ruska by měl růst i dovoz plynu v jeho zkapalněné podobě. Do roku 2025 by podle výhledu Platts měly dosáhnout 90 miliard kubíků ročně a dále v roce 2030 svého maxima o hodnotě 130 miliard kubíků. Poté by měl dovoz LNG klesat až na 100 miliard kubíků v roce 2040.

Více plynu z Ruska má rovněž směřovat na Číny a na trh s LNG

Přestože má podle výhledu Platts Analytics Rusko postupně navyšovat objem plynu proudícího plynovody do Evropy, růst poptávky mají táhnout především jiné trhy. Celkově by těžba plynu v Rusku měla vzrůst ze zhruba 650 miliard kubíků v roce 2020 na 750 miliard kubíků v roce 2025 a poté pozvolněji až 810 miliard kubíků v roce 2040.

S růstem těžby má zároveň značně stoupat i vývoz plynu ze země, podle projekcí Platts konkrétně z 240 miliard kubíků v loňském roce na 390 miliard kubíků v roce 2040. Z toho nárůstu má zajistit 65 miliard vývoz LNG a stejný objem růst dodávek plynovody do Číny.

„Neochota Evropy navýšit svou závislost na ruském plynu a rizika spojená s poptávkou kvůli transformaci energetického sektoru poskytují Rusku dostatek podnětů k diverzifikaci jeho exportního portfolia,“ uvádí Platts Analytics.

Export plyn do Číny zahájilo Rusko ke konci roku 2019 pomocí plynovodu Síla Sibiře o přepravní kapacitě 38 miliard kubíků ročně, které má být dosaženo během několika následujících let. Rusko přitom již nyní plánuje navýšit kapacitu po export plynu do Číny pomocí projektu Síla Sibiře 2, plynovodu o kapacitě 50 miliard kubíků ročně vedoucím přes Mongolsko.

„Plynovod Síla Sibiře 2 bude znamenat přímou konkurenci Číny a Evropy pro odběr plynu, zatímco bude pro Gazprom pojistkou proti riziku změny poptávky v Evropě,“ stojí v reportu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP