3/2022

Osm větrných elektráren v Německu musí uvolnit cestu uhlí

| autor: Martina Jandusova0

pexels-tom-fisk-2101140
zdroj: pexels

Německo se připravuje na nadcházející zimu a poptávku po energiích. Podniká kvůli tomu nečekané kroky.

Absurdní krok

Povrchový důl Garzweiler, provozovaný energetickou společností RWE, je využíván k těžbě hnědého uhlí. Společnost teď uvedla, že kvůli probíhající energetické krizi je nutné „obětovat jeden zdroj energie za druhý.“ „Uvědomujeme si, že se to jeví jako paradox,“ uvedl v prohlášení Guido Steffen, mluvčí RWE, a dodal: „Ale taková je situace.“

Minulý týden byla jedna z osmi větrných turbín větrné farmy demontována a očekává se, že dvě další budou rozmontovány příští rok. Do konce roku 2023 bude rozebráno zbývajících pět turbín, uvedl mluvčí společnosti, která větrnou farmu postavila a provozuje.

Větrné turbíny, které byly většinou postaveny v roce 2001, se nachází několik set metrů západně od vesničky Lützerath. Klimatičtí aktivisté se toto místo snaží už léta zachránit a zabránit demolicím domů kvůli těžbě uhlí.

Místní iniciativa aktivistů zkritizovala plány na demolice větrných turbín. „Není nic absurdnějšího, než skutečnost, že se uprostřed klimatické a energetické krize bourají větrné turbíny, aby se rozšířil povrchový uhelný důl,“ uvádí iniciativa.

Posunutí konce těžby

Německé ministerstvo hospodářství se dohodlo s energetickou společností RWE, že postupné ukončování těžby uhlí v rýnské těžební oblasti bude posunuto až na rok 2030. „Každý ze třech hnědouhelných bloků má výkon 300 megawattů. Posilují bezpečnost dodávek v Německu během energetické krize a vedou k úspoře zemního plynu při výrobě elektřiny," uvedla v září společnost RWE. „Původně se plánovalo, že tři záložní elektrárny budou trvale odstaveny k 30. září letošního roku, respektive 30. září 2023,“ dodala.

Dodávky energií jsou i nadále omezovány rusko-ukrajinskou válkou, proto se německý kabinet rozhodl uvést do činnost odstavené uhelné bloky. Utility Steag GmbH během několika příštích týdnů uvede na trh čtyři černouhelné elektrárny s kapacitou 2,5 gigawattu. Společnost Uniper SE prodlouží provoz své 345megawattové černouhelné elektrárny Scholven-C.

Výrobou elektřiny z uhlí chce německá vláda ušetřit zemní plyn. Německé zásobníky jsou sice téměř plné, i tak ale Německo musí zajistit více plynu, aby přečkalo zimu bez nedostatku. Tvrdí to alespoň tamní provozovatel sítě.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur