Německo se připravuje na nadcházející zimu a poptávku po energiích. Podniká kvůli tomu nečekané kroky.
Absurdní krok
Povrchový důl Garzweiler, provozovaný energetickou společností RWE, je využíván k těžbě hnědého uhlí. Společnost teď uvedla, že kvůli probíhající energetické krizi je nutné „obětovat jeden zdroj energie za druhý.“ „Uvědomujeme si, že se to jeví jako paradox,“ uvedl v prohlášení Guido Steffen, mluvčí RWE, a dodal: „Ale taková je situace.“
Minulý týden byla jedna z osmi větrných turbín větrné farmy demontována a očekává se, že dvě další budou rozmontovány příští rok. Do konce roku 2023 bude rozebráno zbývajících pět turbín, uvedl mluvčí společnosti, která větrnou farmu postavila a provozuje.
Větrné turbíny, které byly většinou postaveny v roce 2001, se nachází několik set metrů západně od vesničky Lützerath. Klimatičtí aktivisté se toto místo snaží už léta zachránit a zabránit demolicím domů kvůli těžbě uhlí.
Místní iniciativa aktivistů zkritizovala plány na demolice větrných turbín. „Není nic absurdnějšího, než skutečnost, že se uprostřed klimatické a energetické krize bourají větrné turbíny, aby se rozšířil povrchový uhelný důl,“ uvádí iniciativa.
Posunutí konce těžby
Německé ministerstvo hospodářství se dohodlo s energetickou společností RWE, že postupné ukončování těžby uhlí v rýnské těžební oblasti bude posunuto až na rok 2030. „Každý ze třech hnědouhelných bloků má výkon 300 megawattů. Posilují bezpečnost dodávek v Německu během energetické krize a vedou k úspoře zemního plynu při výrobě elektřiny," uvedla v září společnost RWE. „Původně se plánovalo, že tři záložní elektrárny budou trvale odstaveny k 30. září letošního roku, respektive 30. září 2023,“ dodala.
Dodávky energií jsou i nadále omezovány rusko-ukrajinskou válkou, proto se německý kabinet rozhodl uvést do činnost odstavené uhelné bloky. Utility Steag GmbH během několika příštích týdnů uvede na trh čtyři černouhelné elektrárny s kapacitou 2,5 gigawattu. Společnost Uniper SE prodlouží provoz své 345megawattové černouhelné elektrárny Scholven-C.
Výrobou elektřiny z uhlí chce německá vláda ušetřit zemní plyn. Německé zásobníky jsou sice téměř plné, i tak ale Německo musí zajistit více plynu, aby přečkalo zimu bez nedostatku. Tvrdí to alespoň tamní provozovatel sítě.
Komentáře