2/2023

Odpadářská firma hledala skulinku. Našla, ale stálo ji to dva miliony

| zdroj: ČIŽP0

IMG_20210824_094105
zdroj: cizp.cz

Společnost UMBRELLA s.r.o. je provozovatel zařízení k využívání odpadů mobilním zařízením (drtič / třídič). Nakládala však s odpady na místech, která k tomu nebyla určena. Provozem mobilního zařízení firma, podle zjištění České inspekce životního prostředí, záměrně zastírala provoz stacionárního zařízení. Převzaté odpady před následným využitím v drtiči nebo třídiči a soustřeďovala je ve „svém“ areálu, aniž by k tomu disponovala platným povolením. Za tuto činnost tak uštědřila inspekce této společnosti – na odpadářském poli velice zkušené – poměrně vysokou pokutu dva miliony korun.

Společnost odpady přijímala konkrétně v areálu umístěném na pozemcích v k.ú. Poříčí u Trutnova pouze na základě povolení k provozu mobilního zařízení, kde je hromadila a následně upravovala recyklací. Výstupem byly různé druhy recyklátů charakteru výrobku určených k dalšímu prodeji a podsítná frakce - odpady, které byly na výše uvedených pozemcích stále uloženy. Způsob nakládání s odpady probíhal dlouhodobě, minimálně od roku 2016. K datu kontroly bylo na těchto pozemcích řádově uloženo několik desítek tisíc tun odpadů.

Kromě výše uvedeného královehradečtí inspektoři zjistili, že firma postupovala v rozporu s platným provozním řádem mobilního zařízení, když řádně nedokladovala příjem odpadů do tohoto zařízení ani jejich kvalitu, a nevedla řádně průběžnou evidenci o odpadech za toto zařízení, díky čemuž pak bylo obtížné zjistit, jaký byl jejich další osud. Značné nedostatky inspekce shledala také ve vedení provozního deníku.

Společnost přitom není na poli nakládání s odpady žádným nováčkem, v této sféře se pohybuje dlouhodobě (minimálně od roku 2009) a provozuje několik dalších zařízení k nakládání s odpady. Na skutečnost, že v případě její činnosti v areálu Poříčí u Trutnova se jedná o provoz stacionárního zařízení (které musí schválit příslušným rozhodnutím krajský úřad), byla firma inspekcí upozorněna již v roce 2014. Za porušení provozního řádu a nevedení průběžné evidence o odpadech byla již jednou sankciována, a to v roce 2015.

„V činnosti firmy, tj. nepovoleném provozu stacionárního zařízení určeného k nakládání s odpady, spatřujeme úmysl a to mimo jiné v souvislosti s navazující podnikatelskou činností firmy v dané lokalitě, tj. výrobě různých druhů recyklátů pro zamýšlenou výstavbu dálnice D11. Předmětná lokalita byla vhodným strategickým místem pro nakládání s odpady, kdy nelegální provoz stacionárního zařízení byl zastírán provozem mobilního zařízení,“ uvedl ředitel oblastního inspektorátu v Hradci Králové Lukáš Trávníček.

Společnost UMBRELLA se proti rozhodnutí inspekce odvolala k Ministerstvu životního prostředí. Odvolací orgán jej však potvrdil v celém rozsahu a rozhodnutí tak nabylo dne 12. září 2022 právní moci.


Pozn.:

Nakládání s odpady na místech, na které není vydáno řádné povolení, představuje ohrožení životního prostředí. S odpady lze nakládat pouze v zařízeních, pokud je toto nakládání v souladu s předpisy na ochranu životního prostředí a zdraví člověka. Odpady musí splňovat určité kvalitativní parametry, musí být prováděn monitoring vlivů na životní prostředí nebo stanoveno maximální množství odpadů, se kterým bude v zařízení nakládáno. Za účelem dodržení všech zákonných povinností stanovených právními předpisy na ochranu životního prostředí je nutné s odpady nakládat pouze v zařízeních, jejichž provoz je schválen příslušným správním úřadem (krajský úřad), včetně schváleného provozního řádu, ve kterém jsou stanoveny konkrétní podmínky pro nakládání s odpady v daném zařízení. Provozní řád je tak důležitým nástrojem pro minimalizaci negativního vlivu provozu zařízení na životní prostředí a zdraví lidí v dané lokalitě.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP