2/2023

Obce dostanou 300 milionů korun v dotacích na hledání pitné vody

| autor: Tisková zpráva MŽP0

Obce dostanou 300 milionů korun v dotacích na hledání pitné vody

Na peníze z výzvy Národního programu životní prostředí si budou moci dosáhnout obce, jejich dobrovolné svazky nebo i třeba obchodní společnosti ovládané z více než 50 procent obcemi a městy.

Dotace jsou podle ministra Richarda Brabce (ANO) šancí pro ty obce, které již nyní mají problémy s dodávkami kvalitní pitné vody.

"Právě tyto obce a města mohou získat na projekty zcela nových anebo zvýšení kapacit nedostatečných veřejných zdrojů pitné vody až osmdesátiprocentní dotaci. Minimální výše dotace na jeden projekt činí 100.000 korun, maximální výše tři miliony korun," uvedl v tiskové zprávě Brabec.

Dotace získají ty projekty, které přispějí k obnově a zvýší také kapacity stávajících zdrojů, nebo projekty na průzkumné vrty a "ostré" vrty, včetně jejich napojení na stávající rozvod pitné vody.

O dotace je podle ředitele Státního fondu životního prostředí Petra Valdmana možné zažádat do 30. června příštího roku. Příjem ale skončí, až se vyčerpá daná částka. Posuzovat se budou netradičně průběžně, nikoliv až po skončení výzvy.

Podzemní vody jsou důležité pro oběh vody v přírodě, pokud je zasáhne sucho, může dojít ke krizovým situacím pro životní prostředí, zemědělství i zásobování obyvatelstva pitnou vodou. S hydrologickým suchem se potýkají některé části republiky. Vzniklo kvůli nedostatku srážek.

Extrémní sucho zasáhlo Česko loni. Spadlo výrazně méně srážek (o 150 mm), než je dlouhodobý průměr (cca 650 mm). Kvůli vysokým teplotám a nedostatku srážek i v zimě byl začátkem června stav průtoků na některých vodních tocích pod normálem. Nízké hodnoty vykazovaly i některé vrty a prameny.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP