2/2023

Občané, víte, za co platíte? Víte, jak váš starosta nakládá s odpady?

| autor: maj0

Občané, víte, za co platíte? Víte, jak váš starosta nakládá s odpady?

Odpověď může dát bližší prozkoumání spolupráce se svozovou firmou. Existují obce, které po výběrovém řízení uzavřou smlouvu se svozovou firmou, a pak už se jen podepisují faktury, aniž by měla obec přehled o detailech. Existují však i města a obce, kde odpadovému hospodářství věnují mimořádnou pozornost, lidé jsou finančně i jinak motivováni k třídění a občané mají všechny potřebné informace.

Díky tomu se v takových místech daří zvýšit podíl tříděného odpadu a logicky snížit množství toho směsného, netříděného komunálního odpadu. Za odstraňování směsného odpadu se zde platí méně a méně odpadů končí na skládce. Navíc vytříděné odpady jsou surovinou, která má hodnotu, a mohou snížit náklady na odpadové hospodářství obce.

Měst a obcí, kde se jen nastaví paušál na rok a hlavu, je bohužel drtivá většina. Co se vybere od obyvatel, zaplatí se „svozovce“, Co chybí, doplatí se z rozpočtu obce. Těch osvícených obcí a měst je naopak málo. Ale jsou. Položte svému starostovi pár otázek a uvidíte, jak jste na tom u vás.

  1. Kde končí komunální odpad z obce a kolik ho je?
  2. Víte, kde končí vytříděný odpad? Netřídíme zbytečně?
  3. Kolik stojí obec tuna odpadu včetně svozu? Kolik z toho stojí uložení odpadu na skládku a kolik stojí svoz? Kolik stojí svoz vytříděného odpadu?
  4. Můžete mi starosto dokázat, že obec platí jen za své odpady a opravdu jen to, co vyprodukuje?
  5. Odpovídá cena svozu jedné tuny přiměřené míře? Dojezdové vzdálenosti?
  6. Co hodláte podniknout pro to, aby naše odpady nekončily na životu nebezpečných skládkách a byly dále využity?

V dnešní době drtivá většina starostů občanům říká, že z poplatků v žádném případě není možné uhradit celé náklady na odpadové hospodářství obce, že obec doplácí z rozpočtu. Existují ale výjimky obcí, kde Vám řeknou, že na odpadovém hospodářství se nedá prodělat, i když zde lidé platí poplatky nižší, než je celorepublikový průměr.

Odpady, které předáváme obci, končí většinou na životu nebezpečných skládkách. Pokud budeme třídit více, bude se snižovat množství komunálního odpadu. Při troše selského rozumu by neměl být vytříděný odpad nákladovou položkou. Je ale třeba to hlídat.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP