2/2023

Nikdo nedokáže zrealizovat připojení teplárenského zdroje na zemní plyn lusknutím prstu

| autor: Martina Jandusova0

Combined_Cycle_Gas_Fired_Power_Plant.jpg
zdroj: wikimedia.org

Dokud je možnost čerpat prostředky z Modernizačního fondu nebo i z jiných fondů Evropské unie, neměly by zdroje své investiční rozhodnutí odkládat, říká Lenka Kovačovská z Českého plynárenského svazu.

Slovenský plynárenský a naftový svaz uspořádal webinář s názvem "Přechod z uhlí na zemní plyn – využití zemního plynu v teplárenství a průmyslu". Svou přednáškou přispěla i Lenka Kovačovská z Českého plynárenského svazu a pohovořila o situaci v České republice.

Česká situace je odlišná a náročnější, než na Slovensku

Pro Českou republiku bude poměrně náročné přejít z uhlí na jiné zdroje. Více než 60% dodávek tepla v systémech centrálního zásobování je tvořeno právě uhlím, zemní plyn představuje necelá ¼ dodávek tepla. Na přelomu loňského a začátku letošního roku doporučila Uhelná komise vládě, aby se využívání uhlí ukončilo v roce 2038. „Tento termín je nicméně nerealistický,“ říká Lenka Kovačovská, výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu.

Důvodů, proč pravděpodobně opustíme uhlí dřív, je několik: tím hlavním je rostoucí cena emisních povolenek, která uhelným zdrojům neprospívá. Druhým důvodem, jenž se v médiích často neobjevuje, je taxonomie Evropské komise, která fosilní paliva znevýhodní. „Pokud zdroje nebudou vystavěny a konvertovány do konce roku 2030, respektive do roku 2025 nepadne závazné investiční rozhodnutí, tak se obáváme, že v další dekádě bude nesmírně obtížně realizovat jakékoliv investice do fosilních zdrojů,“ vysvětluje Kovačovská.

Do roku 2023 má řadu menších teplárenských zdrojů v České republice výjimku v plnění nových emisních limitů. Přitom velká část z nich stále není na tuto konverzi připravena, nejednají s plynárenskými společnostmi, ať už přepravci nebo distributory plynárenských soustav. "Nikdo nedokáže zrealizovat připojení teplárenského zdroje na zemní plyn lusknutím prstu. Vnímáme, že tento proces bude muset být mnohem dynamičtější," doplňuje ředitelka Českého plynárenského svazu.

Výhody konverze teplárenských zdrojů využívajících uhlí na zemní plyn jsou bezpochyby ekologické: snížení emisí oxidu uhličitého a ostatních částic o polovinu. I s ohledem na cenu povolenek jsou to také ekonomické výhody. "Už nyní se realizuje přechod z uhlí na plyn, a to díky nízké ceně zemního plynu a rostoucí ceně povolenek. Teplo z plynu je nejen konkurenceschopné, ale v mnoha regionech levnější než teplo vyráběné z uhelných zdrojů," říká Lenka Kovačovská.

Co uhlí nahradí

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP