2/2023

Nestavte to tak blízko sebe: Větrné elektrárny se navzájem zpomalují

| autor: Martina Jandusova0

pinwheel-5622693_640.jpg
zdroj: pixabay

Během plánování výstavby větrných farem je třeba vzít do úvahy, že příliš velké množství offshore větrných elektráren na jednom místě znamená nižší produkci elektrické energie.

Příliš blízko

Europoslanci před několika dny schválili tzv. klimatický zákon, který zavazuje členské státy ke klimatické neutralitě do roku 2050. Kromě toho zákon zpřísnil i průběžný cíl do roku 2030. Původně bylo plánováno, že dojde ke snížení emisí o 40 % oproti roku 1990, schváleno bylo 55 procent.

Aby bylo možné takové snížení emisí oxidu uhličitého, počítá se s tím, že produkce energie z obnovitelných zdrojů se zvýší. V posledních letech dochází k budování větrných elektráren na moři v blízkosti pobřeží, tzv. offshore, kde se ale kvůli nedostatku místa začínají stavět příliš blízko sebe. Ukazuje se, že jde o nešťastné řešení, které má své důsledky.

Rychlost větru se snižuje

Ze studie německého výzkumného ústavu Helmholtz-Zentrum Hereon vyplynulo, že kolem pobřežních větrných elektráren, které jsou postavené příliš blízko u sebe, vítr slábne a množství vyrobené elektrické energie klesá. Studie, která byla publikována v časopise Nature Scientific Reports, naznačuje, že se zvyšujícím se využíváním větrné energie na moři se začnou zvyšovat i ztráty a v okolí větrných elektráren bude možné zaznamenat sníženou rychlost větru.

Vědci se ve svém výzkumu zaměřili na zátoku Deutsche Bucht a Baltské moře, kde se v posledních letech enormně zrychlila expanze větrné energie. První větrné turbíny u pobřeží Severního moře byly uvedeny do provozu v roce 2008 a v současnosti jsou na pobřeží větrné elektrárny s výkonem kolem 8 000 megawattů. Takový výkon odpovídá zhruba osmi jaderným elektrárnám.

Prostor pro další výstavbu je ale omezen, proto se větrné farmy v mnoha případech budují příliš blízko u sebe. Vědecký tým zjistil, že rychlost větru v okolí větrného parku, který se nachází ve směru větru, je výrazně nižší. Podle autorů se tento brzdný účinek projevuje nízkou průměrnou rychlostí větru, která dosahuje okruhu 35 až 40 kilometrů, za určitých povětrnostních podmínek dokonce až 100 km. Větrné turbíny následkem toho mohou navzájem snižovat svůj výkon o 20 - 25 %. Proto je podle vědců při plánování výstavby větrných farem v budoucnu třeba vzít do úvahy i tento efekt.

Simulace proběhla správně

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP