Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo výzvu zaměřenou na podporu mezinárodních projektů průmyslového výzkumu a vývoje. Od října tak bude možné podávat žádosti na projekty s mezinárodním přesahem. Celkovou alokaci na projekty může ministerstvo ještě navýšit.
„Pro zvyšování konkurenceschopnosti malých a středních podniků je klíčový rozvoj mezinárodní spolupráce, který jim umožní přístup k novým trhům, technologiím a know-how. Proto jsme připravili výzvu na podporu projektů průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje s mezinárodním přesahem. Díky tomu podnikům pomůžeme s potřebnými projekty, které povedou k jejich dlouhodobému růstu a vyšší přidané hodnotě,“ říká Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu.
Na výzvu, která je financována z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK), je připraveno 500 milionů korun. Dotace má pokrýt náklady spojené s výzkumem a vývojem, včetně externích služeb, mezd výzkumných pracovníků, technického personálu, a také nákupem přístrojů a vybavení.
Míra podpory závisí na velikosti podniku a typu projektu. Malé podniky mohou získat až 80 % nákladů, střední až 75 % a velké podniky až 65 %. Pokud je partnerem výzkumná organizace, nesmí její podpora překročit 85 %. Žádosti o podporu bude možné podávat od 4. října 2024 do 30. listopadu 2026 prostřednictvím portálu ISKP2021+.
„Cílem je získávání znalostí pro vývoj nových produktů a technologií prostřednictvím mezinárodních projektů průmyslového výzkumu a vývoje, podávaných v mezinárodních sítích jako IraSME nebo ve spolupráci s mezinárodními partnery z jedné či více zemí, s podmínkou schválení veřejné podpory z regionálních nebo národních programů partnerských zemí,“ dodává Marian Piecha, vrchní ředitel Sekce fondů EU.
Ministerstvo připomíná, že zájemci o dotaci se mohou obracet na Agenturu pro podnikání a inovace, která je zprostředkujícím subjektem OP TAK a pomáhá s přípravou žádostí o dotaci a administrací projektu.
Více informací k výzvě najdete na tomto odkazu.
Ke stažení:
- Aplikace - mezinárodní spolupráce.pdf
- Příloha 1 - Model hodnocení.pdf
- Příloha 2 - Pravidla pro žadatele a příjemce - zvláštní část.pdf
- a, Dokumenty k Oponentnímu řízení pro příjemce podpory.zip
- b, Definice druhů výsledků.pdf
- c, Čestné prohlášení tuzemského partnera k žádosti o platbu.docx
- Příloha 3 - Vymezení způsobilých výdajů.pdf
- Příloha 5 - Nepodporované kategorie CZ NACE.pdf
- Příloha 6 - Osnova Podnikatelského záměru.docx
- Příloha 6 - Tabulky rozpočtových položek - Mezinárodní spolupráce.xlsx
- Příloha 7 - Formulář prověření zásady “významně nepoškozovat”.docx
- Příloha 8 - Národní RIS3 Strategie, P1 Karty tematických oblastí (verze 6).pdf
- Příloha 9 - Čestné prohlášení tuzemského partnera k žádosti o podporu.docx
- Příloha 10 - Čestné prohlášení tuzemského partnera – výzkumné organizace k žádosti o podporu.docx
- Příloha 11 - Souhrn mezinárodního projektu.xlsx
- Příloha 11 - Souhrn mezinárodního projektu_ENG.xlsx
- Příloha 12 - Seznam partnerských států.pdf
- Národní RIS3 strategie Příloha 3 Cíle RIS3, monitorovací indikátory a financování.pdf
Komentáře