1/2024

Ministryně Marta Nováková jednala s Jižní Koreou o možnostech spolupráce v jaderné energetice

| autor: TZ MPO ČR0

Ministryně Marta Nováková jednala s Jižní Koreou o možnostech spolupráce v jaderné energetice

Příprava výstavby nových bloků pro jaderné elektrárny v České republice je jednou z priorit energetické politiky vlády. Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková v pátek jednala s generálním ředitelem jihokorejské společnosti Korea Hydro & Nuclear Power Jae Hoon Chungem.

Hovořili o možnostech využití korejských technologií při řešení požadavků ČR na rozšíření energetické produkce a infrastruktury za dodržení všech bezpečnostních standardů. S ohledem na zkušenosti s využíváním jaderné energie se shodli na perspektivnosti společné spolupráce a to v mnoha průmyslových odvětvích.

Korejská republika je náš strategický asijský partner a Ministerstvo průmyslu a obchodu si váží prohlubující se spolupráce mezi Českou republikou a Korejskou republikou v oblastech obchodu, investic, automobilového průmyslu, technologických inovací a také energetiky,“ říká ministryně Marta Nováková a dodává: „V případě budoucího rozhodnutí o dostavbě jaderných elektráren v ČR bude korejská účast ve výběrovém řízení vítána.“

Padesátimilionová Korejská republika se z hlediska zahraničního obchodu řadí mezi nejdůležitější mimoevropské obchodní partnery ČR. Vzájemná obchodní výměna mezi oběma zeměmi dosáhla v roce 2017 nové historické úrovně 109, 7 mld. Kč. Jižní Korea je rovněž významnou zdrojovou zemí z hlediska zahraničních investic a incomingové turistiky. Jen za poslední rok navštívilo ČR přes 300 tisíc korejských turistů.

Vzhledem k tomu, že Jižní Korea má bohaté zkušenosti s rozvojem a využíváním jaderné energie, spolupráce obou zemí v této oblasti je do budoucnosti přínosná. V současné době je v Korejské republice v provozu více než dvacet jaderných reaktorů, které pokrývají obdobně jako v ČR okolo 30 % energetické produkce země.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA