Copernicus Climate Change Service (C3S) publikoval pravidelnou měsíční zprávu ohledně pozorovaných změn v globální teplotě vzduchu, mořském ledu a hydrologických proměnných, která upozorňuje na mimořádně teplý leden roku 2024. Údaje jsou založeny na počítačových analýzách využívajících měření z družic, lodí, letadel a meteorologických stanic po celém světě.
Zpráva, mimo jiné, uvádí, že
- Leden 2024 byl dosud nejteplejším lednem dle globální průměrné teploty vzduchu (13,14 °C), která byla o 0,70 °C vyšší než dlouhodobý průměr 1991–2020. Byl o 0,12 °C teplejší než doposud globálně nejteplejší leden 2020.
- Leden 2024 byl tak osmým měsícem v řadě, který se umístil jako doposud globálně nejteplejší zaznamenaný příslušný měsíc.
- V Evropě se teplota vzduchu za leden 2024 pohybovala od hodnot výrazně pod hodnotami normálu v severských zemích až po hodnoty výrazně nad hodnotami normálu na jihu kontinentu.
- Ve velké části Evropy byl leden 2024 na srážky bohatší než normálně.
Bližší informace včetně rozsahu mořského ledu a srážek v lednu naleznete zde: https://climate.copernicus.eu/press-releases a https://climate.copernicus.eu/climate-bulletins
Na území České republiky (ČR) byl leden 2024 hodnocen jako teplotně normální, střídala se však velmi teplá a chladná období. Průměrná měsíční teplota vzduchu na území ČR (-0,5 °C) byla o 0,9 °C vyšší než normál 1991 - 2020. Srážkově byl měsíc na hranici normálního a nadnormálního měsíce. Srážkově bohatý byl především začátek měsíce, kdy pokračovala povodňová situace z konce roku 2023, která doplnila zásoby mělkých podzemních vod.
Komentáře