2/2023

Letošní leden se stal dalším globálně nejteplejším měsícem

| zdroj: ČHMÚ0

nicole-geri-rWlI4iGcSAo-unsplash
zdroj: unsplash.com

Copernicus Climate Change Service (C3S) publikoval pravidelnou měsíční zprávu ohledně pozorovaných změn v globální teplotě vzduchu, mořském ledu a hydrologických proměnných, která upozorňuje na mimořádně teplý leden roku 2024. Údaje jsou založeny na počítačových analýzách využívajících měření z družic, lodí, letadel a meteorologických stanic po celém světě.

Zpráva, mimo jiné, uvádí, že

  • Leden 2024 byl dosud nejteplejším lednem dle globální průměrné teploty vzduchu (13,14 °C), která byla o 0,70 °C vyšší než dlouhodobý průměr 1991–2020. Byl o 0,12 °C teplejší než doposud globálně nejteplejší leden 2020.
  • Leden 2024 byl tak osmým měsícem v řadě, který se umístil jako doposud globálně nejteplejší zaznamenaný příslušný měsíc.
  • V Evropě se teplota vzduchu za leden 2024 pohybovala od hodnot výrazně pod hodnotami normálu v severských zemích až po hodnoty výrazně nad hodnotami normálu na jihu kontinentu.
  • Ve velké části Evropy byl leden 2024 na srážky bohatší než normálně.

Bližší informace včetně rozsahu mořského ledu a srážek v lednu naleznete zde: https://climate.copernicus.eu/press-releases a https://climate.copernicus.eu/climate-bulletins

Na území České republiky (ČR) byl leden 2024 hodnocen jako teplotně normální, střídala se však velmi teplá a chladná období. Průměrná měsíční teplota vzduchu na území ČR (-0,5 °C) byla o 0,9 °C vyšší než normál 1991 - 2020. Srážkově byl měsíc na hranici normálního a nadnormálního měsíce. Srážkově bohatý byl především začátek měsíce, kdy pokračovala povodňová situace z konce roku 2023, která doplnila zásoby mělkých podzemních vod.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP