2/2023

Komise navrhla reformu uspořádání evropského trhu s elektřinou

| autor: Martina Jandusova0

guillaume-perigois-wVqC9dty3VQ-unsplash
zdroj: unsplash.com

Prostřednictvím klíčového a očekávaného návrhu chce Evropská komise ochránit spotřebitelé před kolísajícími cenami energií, ukončit využívání zemního plynu a zvýšit konkurenceschopnost evropského průmyslu.

Již od léta 2021 začaly ceny energií bezprecedentně narůstat a vykazovat volatilitu. Situace se prudce zhoršila zejména po ruské invazi na Ukrajinu, která odstartovala energetickou krizi v Evropě. Dopady vysokých a nestálých velkoobchodních cen energie na domácnosti a podniky se EU snažila snížit celou škálou opatření.

Následně ale Evropská rada vyzvala Evropskou komisi, aby zahájila práci na strukturální reformě trhu s elektřinou. Reforma má dva cíle: zajistit evropskou energetickou suverenitu a dosáhnout klimatické neutrality, tzn. urychlit prudký nárůst obnovitelných zdrojů energie a postupné ukončení využívání zemního plynu, snížit závislost výdajů spotřebitelů na kolísavých cenách fosilních paliv, lépe chránit spotřebitele před budoucím prudkým nárůstem cen a potenciální manipulací s trhem a zajistit, aby průmysl EU byl čistý a konkurenceschopnější.

V rámci EU funguje už více než dvacet let jednotný trh s energiemi, který je ale kvůli energetické krizi dle Komise nutné přizpůsobit tak, aby „lépe podporoval ekologickou transformaci a nabídl široký přístup k dostupné elektřině z obnovitelných zdrojů a nefosilních zdrojů".

„Současné uspořádání trhu bylo po řadu desetiletí zárukou účinného a dobře integrovaného trhu, avšak napjaté celosvětové dodávky a manipulace Ruska s našimi energetickými trhy vedly k tomu, že mnoho spotřebitelů čelilo obrovskému nárůstu výdajů za energii. Dnes navrhujeme opatření, která posílí stabilitu a předvídatelnost nákladů na energii v celé EU. Podpora investic do obnovitelných zdrojů nám pomůže dosáhnout cílů Zelené dohody a z EU v nadcházejících desetiletích učinit hybnou sílu čisté energie," uvádí Kadri Simsonová, komisařka pro energetiku.

Začátkem letošního roku Komise zahájila veřejnou konzultaci k připravované reformě. Konkrétní návrh reformy, včetně legislativních změn, Komise představila 14. března. Navrhovaná reforma předpokládá revize několika právních předpisů EU. Jedná se zejména o nařízení o elektřině, směrnici o elektřině a nařízení REMIT.

V návrh se počítá s pobídkami pro dlouhodobější smlouvy na výrobu nefosilní energie, dále opatřeními, která přinesou do systému čistší flexibilní řešení, jako je odezva na straně poptávky a skladování, přičemž cílem je konkurovat plynu.

Podle Komise vybudování energetického systému na OZE nejen, že sníží výdaje spotřebitelů za energie, ale také zajistí udržitelné a nezávislé dodávky energie. „Význam energie z obnovitelných zdrojů, jako výchozího zdroje pro evropské občany i průmysl bude v budoucnu narůstat. Obnovitelné zdroje energie jsou dokladem naší energetické suverenity a ukončení závislosti na fosilních palivech. Uspořádání trhu musíme aktualizovat, abychom zajistili, že k tomuto přechodu dojde co nejrychleji a že spotřebitelé budou moci těžit z nižších nákladů na obnovitelné zdroje energie,“ uvádí Frans Timmermans, výkonný místopředseda pro Zelenou dohodu pro Evropu.

Široký výběr smluv

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP