2/2024

Jihomoravský kraj ovládne BATERKOMÁNIE. Zapojí se 18 měst

| autor: Ecobat0

Jihomoravský kraj ovládne BATERKOMÁNIE. Zapojí se 18 měst

BATERKOMÁNIE je okořeněna ještě o soutěž měst. Jde při ní nejen o prestiž městských úřadů a úřadů městských částí, ale i o to, kdo vybere charitativní projekty, které získají finanční příspěvek. Toto privilegium připadne třem ve sběru nejúspěšnějším úřadům. Organizátory jsou Jihomoravský kraj a společnost ECOBAT.

V období od 1. května do 31. října 2019 najdete ve všech zapojených městských úřadech a úřadech městských částí sběrné nádoby označené logem soutěže, do kterých mohou úředníci, ale i běžní občané odevzdávat použité baterie. V soutěži měst vyhraje ten úřad, kterému se do sběrné nádoby na úřadě podaří vybrat největší množství baterií v přepočtu na jednoho úředníka.

Celkovou částku, která bude rozdělena na charitu, pomohou navýšit i baterie, které lidé donesou také do sběrných dvorů, a které děti a studenti vyberou ve školách zapojených do programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. Maximální výše finančního příspěvku je stanovena na 100 000 Kč.

Ve sběru baterií je Jihomoravský kraj nejlepší v republice. V loňském roce zde lidé vytřídili a k recyklaci předali 292,1 tun baterií, což znamená, že každý obyvatel kraje odevzdal v průměru 247 gramů baterií. Skutečnost, že jsme nejlepší, neznamená, že bychom nemohli být ještě lepší,“ říká s úsměvem ing. František Havíř, vedoucí odboru životního prostředí Krajského úřadu Jihomoravského kraje a dodává: „Není to však jediný důvod, proč se k BATERKOMÁNII připojujeme. Je nám také velmi sympatické spojení sběru baterií s charitou a aktivní podpora osvěty pro třídění ze strany zapojených měst.“

Do sběrové soutěže BATERKOMÁNIE v Jihomoravském kraji se přihlásily městské úřady Boskovice, Břeclav, Bzenec, Hrušovany nad Jevišovkou, Hustopeče, Klobouky u Brna, Kyjov, Pohořelice, Slavkov u Brna, Tišnov, Velká nad Veličkou, Veselí nad Moravou, Vyškov, Ždánice, Židlochovice, městské části Brno-Jundrov, Brno-sever a Brno-Starý Lískovec.

Poprvé se třídilo a soutěžilo na Vysočině

První Baterkománie se uskutečnila v roce 2018 v Kraji Vysočina, kde se za půl roku ve 20 zapojených městech podařilo vytřídit přes 9,5 tuny baterií, což bylo o 70 % více než ve srovnatelném období předchozího roku. Na vybrané projekty v kraji bylo předáno 105 tisíc korun. 

Těší nás, že jsme takto mohli přispět na pomoc lidem, kteří to potřebují, a na projekty, které dávají smysl,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel neziskové společnosti ECOBAT. Díky BATERKOMÁNII v Kraji Vysočina bylo 95 505 korun rozděleno mezi 3 projekty, a to konkrétně na pomoc školačce Adélce z Polné, která trpí autismem, dále na pomoc postiženému Ríšovi z Třeště a na aktivitu „Zasaď svůj strom“ v Počátkách. Původně avizovaný finanční příspěvek navíc organizátoři ještě navýšili o 10 000 korun, a to umožnilo z Baterkománie přispět i na tělocvičnu pro Denní stacionář Bludiště v Chotěboři.

V soutěži BATERKOMÁNIE nejde jen o hmotnost vytříděných baterií a finance věnované na charitu. Ještě mnohem více si ceníme nadšení úředníků z měst, kteří dokážou povzbudit a motivovat občany, aby sbírali baterie na dobrou věc. Je to hezká osvěta nejen pro sběr baterií, ale i pro místní charitativní a obecně prospěšné projekty, které si zaslouží pozornost,“ dodává Petr Kratochvíl.

Baterie do koše nepatří

Zatím jen necelá polovina baterií, které jsou v Česku dány do oběhu, končí na recyklaci. Mělo by jich být mnohem víc, protože každá baterie, která skončí ve směsném odpadu, škodí přírodě. A to je hlavní cíl BATERKOMÁNIE – přesvědčit lidi, aby použité baterie odevzdávali na recyklaci. 

Když hodíte baterii do popelnice na směsný odpad, skončí na skládce nebo ve spalovně. Když ale absolvujete pár kroků navíc k nejbližšímu sběrnému místu, pak šetříte přírodu, protože díky recyklaci z použitých baterií získáváme druhotné suroviny, zejména kovy, které mohou sloužit k výrobě nových produktů.

Sběrná místa jsou na každém rohu

Sběrných míst je v ČR už přes 20 tisíc. Asi nejznámější jsou červené venkovní kontejnery na třídění drobných elektrospotřebičů a baterií. Na popularitě získávají sběrná místa v obchodech. Kdykoli tedy půjdete nakoupit do supermarketu, můžete zde odevzdat i baterie. 

Dalším místem jsou sběrné dvory. Stále více měst a obcí zřizuje sběrná místa na baterie přímo na městských nebo obecních úřadech. Pokud nevíte, kde máte nejbližší sběrné místo, určitě ho najdete ve vyhledávači mapa.ecobat.cz.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj