2/2024

Jaké chyby se nejčastěji dělají v podnikové ekologii? I. část

| autor: Martina Jandusova0

Travel and Guide Facebook Cover
zdroj: Shutterstock

Práce podnikového ekologa není snadná. Vyžaduje stále pracovat na nikdy nekončící administrativě, neúnavně sledovat změny legislativy a v neposlední řadě vyžaduje mít zodpovědnost za všechny složky životního prostředí. A tam, kde je toho nutné sledovat hodně, je také snadné udělat chybu.

Na konferenci Podniková ekologie a udržitelnost, kterou uspořádala společnost VIDA conference, vystoupil Lukáš Žaludek ze společnosti Ekotema Group s.r.o., který se pokusil nastínit časté chyby, které se při auditech a kontrolách podnikové ekologie v provozech malých, středních i velkých firem vyskytují. V dnešním díle se zaměříme na odpadové hospodářství.

Špatná kategorizace

Obvyklou chybou, které se firmy v rámci odpadového hospodářství dopouštějí, je nepřesná kategorizace odpadů. Drtivá většina firem nesprávně zařazuje kovové odpady z výroby výlisků, odlitků, vyřezaných dílů, plechů atd. pod skupinu 17. Například 17 04 01 Měď, bronz, mosaz; 17 04 02 Hliník; 17 04 05 Železo a ocel. Skupina 17 přitom označuje stavební a demoliční odpady.

V novém metodickém sdělení, které Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo letos v březnu, doporučuje překlasifikovat tyto odpady pod kategorii 12 01…, a to podle jednotlivého typu a charakteru odpadu. Lukáš Žaludek proto firmám doporučuje prověřit, zda jsou jednotlivé odpady skutečně správně kategorizovány.

Společně s tím je třeba upozornit na to, že primární povinnost kategorizace odpadů mají vždy původci. Může se stát, že odpadová firma převezme odpady, i když jsou zařazeny pod nesprávným kódem. „Nejsou vašimi poradci, nemusí vás upozornit, že máte odpady špatně kategorizovány,“ upozorňuje Lukáš Žaludek. Problém může pak nastat při kontrole České inspekce životního prostředí.

S tříděním odpadu jsou problémy

Další oblastí, která dělá ve firmách problémy, je třídění odpadů. Podle § 13 nového zákona o odpadech č. 541/2020 Sb. je oddělené soustřeďování odpadů pro každého povinné. Ve všech firmách s tím nicméně mají menší či větší problémy a neustále hledají řešení. Lukáš Žaludek doporučuje před auditem nebo návštěvou inspekce nechat vyvést všechny shromažďovací nádoby. „Ačkoliv zaměstnance školíte a máte označeny shromažďovací nádoby, stále v nich je něco, co tam být nemá a při kontrole je kvůli tomu problém,“ vysvětluje Žaludek.

Dalším možným řešením je periodické vzdělávání nebo pozitivní motivace. Cirkulární ekonomika mění náš pohled na odpady, kdy se z nich stává materiál, který může být zdroj druhotné suroviny. A s těmi je v souladu se zákonem o odpadech možné dále nakládat.

SEPNO je třeba kontrolovat

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj