2/2023

Jak klimatické změny ovlivňují oceány?

| autor: překlad: redakce| zdroj: sofarocean.com0

sea-2567296_640.jpg
zdroj: pixabay

Tento rok přinesl v oblasti změn klimatu několik špatných zpráv: vědci zjistili, že po celém světě tají ledy rychleji a očekává se intenzivnější nárůst hladiny moří. Každoroční tempo ztrát ledu se zvýšilo o 60%. Studie grónského ledového příkrovu zjistila, že přes 70 největších ledovců je zásadně oslabeno.

Pro naše oceány i pro budoucnost planety jsou tyto statistiky katastrofální. Tím, jak ledovce tají, mění chemickou strukturu oceánů. Oceány přímo regulují počasí, takže změny v oceánech ovlivňují dodávky potravin, kvalitu ovzduší, naší připravenost na katastrofy a další. Klimatické změny, které ovlivňují oceány, jsou komplikované a dotýkají se prakticky všech aspektů našeho života. Zde je rychlý přehled vztahu mezi klimatickými změnami a oceány, a proč je nezbytně nutné, abychom usilovali o minimalizaci klimatických změn v oceánech.

Klimatické změny a růst hladiny moře

Není pochyb o tom, že změny klimatu způsobily zvýšení hladiny moří. Hladiny moře se za posledních 20 let zvýšily dramaticky. Od roku 1880 stoupla průměrná hladina moře o osm až devět palců (asi 20 - 22 cm); k třetině tohoto nárůstu došlo v posledních dvou a půl desetiletích. Stoupající hladiny moří mají na svědomí především tající ledovce a ledové štíty, stejně tak i tepelné rozpínání mořské vody během jejího zahřívání.

6047b01efac68179c147ba14_-2_avmf8NNeQ6ZehudF2ZNQ_gD69NURIY1iSjsZdmP-2vyfWEsUdhVUlUcqzUxfe6SaMUY5K4KLBaenYx_POkH0ZWpFjEV7lABgEB6x1DQTCZlLAYhk-pzMu5xwLDJTrt8KrUzDq.png
climate.gov

Měnící se podnebí a zvyšující se hladiny moří jsou velkým problémem pro pobřežní komunity. Například v USA žije téměř 40% populace v pobřežních oblastech, které mají vysokou hustotu obyvatelstva. Po celém světě se osm z 10 největších měst vyskytuje blízko pobřeží. Obrovské procento naší populace je tak vystaveno rizikům povodní, erozím pobřeží a nebezpečím bouří. Vzestupem hladiny moře je ohrožena i naše infrastruktura - silnice, mosty, podchody, elektrárny, dodávky vody a další.

Záplavy nejsou jediným nebezpečím, které vyšší hladiny moří představují. Stoupající hladina moře má vliv na pitnou vodu, zásobování potravinami a zdraví celkově. "Jak hladiny moře stoupají, slaná voda proniká do vody sladké, a zvyšuje slanost podzemních vod a vod ze studní. Výnosy zemědělských plodin se tím snižují, stejně tak i dostupnost nezávadné pitné vody. Zvyšuje se také riziko hypertenze, nebo třeba průjmových onemocnění,“ uvedla společná zpráva Institutu veřejného zdraví a Centra pro změnu klimatu a zdraví.

A konečně, klimatické změny a zvyšující se hladiny moří ohrožují populace divokých zvířat a pobřežní ekosystémy. Stromy rostoucí poblíž pobřeží se snaží najít dostatek sladké vody pro svůj růst; ale ani stromy ve vnitrozemí nejsou schopni přežít opakující se záplavy slanou mořskou vodou. Populace volně žijících živočichů, které se nacházejí na pobřeží, se musí přizpůsobit erozím, záplavám a změnám v životě rostlin. Mořští ptáci a mořské želvy, které vytvářejí hnízda na pobřeží, nebudou mít možnost rozmnožovat a budou čelit vyhynutí.

Okyselení oceánu a klimatické změny

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP