2/2023

Investice 233 milionů eur do strategických projektů v oblasti životního prostředí a klimatu v EU

| zdroj: Cebre0

datingscout-jAGArxshexY-unsplash
zdroj: unsplash.com

Komise 22. února rozhodla o investicích ve výši více než 233 milionů eur do dvanácti nových strategických projektů v celé Evropě v rámci programu LIFE na podporu životního prostředí a klimatu jako součást Zelené dohody pro Evropu.

Finanční prostředky přidělené na těchto dvanáct strategických projektů podpoří BulharskoČeskoIrskoŠpanělskoFranciiItáliiLitvuRakouskoPolsko a Finsko, aby dosáhly svých vnitrostátních cílů v oblasti životního prostředí a klimatu.

Pokud jde o životní prostředí, vybrané strategické projekty na ochranu přírody v rámci programu LIFE a strategické integrované projekty budou přínosem pro mořské ekosystémy s plány určit do roku 2030 alespoň 30 % irských mořských území jako chráněné mořské oblasti (MPA-LIFE-IRELAND). Zlepší také kvalitu ovzduší v polském Podkarpatském regionu a zároveň sníží energetickou chudobu a zvýší energetickou účinnost (LIFE Podkarpatie); a zlepšit kvalitu vody a hospodaření s ní v Litvě (LIFE SIP Vanduo).  

Na podporu přírody a biologické rozmanitosti bylo rovněž vybráno šest dalších projektů. Ve Finsku usiluje program Priodiversity LIFE o zavedení regionálních akčních plánů v oblasti biologické rozmanitosti a budování kapacit. V severní Itálii přijme program LIFE NatConnect2030 opatření ve více než 500 lokalitách s cílem posílit biologickou rozmanitost a posílit ekologické koridory. Program LIFE SNAP Ireland se zaměří na překážky provádění irského prioritního akčního fondu Natura 2000. Francouzská národní strategie v oblasti biologické rozmanitosti zapojí místní orgány a mobilizuje občany, aby podpořili změny ve způsobu, jakým žijeme a vyrábíme, prostřednictvím programu LIFE BIODIVFr. V ČeskuPROSPECTIVE LIFE zavede „aktivní nástroje na ochranu druhů“, které pomohou zvrátit úbytek nejméně 25 druhů. V Rakousku má programLIFE Amoore za cíl obnovit více než 1400 hektarů rašelinišť včetně 13 různých stanovišť a 37 druhů s vysokou hodnotou z hlediska ochrany.

Pokud jde o změnu klimatu, projekt ACE LIFE pomůže Finsku dosáhnout do roku 2035 uhlíkové neutrality tím, že sníží emise ze zemědělství, těžké dopravy a strojů a postupně ukončí používání fosilních paliv v malých a středních podnicích v průmyslových procesech. LIFE PYRENEES4CLIMA je přeshraniční projekt mezi Španělskem, Francií a Andorrou, jehož cílem je urychlit přizpůsobení se změně klimatu v Pyrenejích zlepšením znalostí a schopnosti vypořádat se s dopadem změny klimatu na přírodu, lidi a hospodářství. V Bulharsku bude program LIFE-SIP CLIMA-SUMP provádět plány udržitelné městské mobility v šesti obcích s cílem pomoci dosáhnout mobility s nulovými emisemi na cestě ke klimatické neutralitě. 

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP