2/2023

Instalované kapacity zařízení na recyklaci plastů v Evropě rostou

| autor: Martina Jandusova1

48650545268_916388876f_c
zdroj: flickr.com

V roce 2021 vzrostla instalovaná kapacita zařízení na recyklaci plastů o 17 %. V čele žebříčku je pět členských zemí, které disponují většinou celkového trhu. I tak nemají recyklátoři na růžích ustláno.

Investice se vyplatily

Organizace Plastics Recyclers Europe (PRE), která zastupuje evropské recyklátory plastů, zveřejnila zprávu mapující počet instalovaných kapacit na recyklaci plastů v roce 2021. Vyplývá z ní, že i přes nedávné výzvy, kterým musel průmysl čelit, přechodem k cirkulární ekonomice to neotřáslo.

V posledních letech museli evropští recyklátoři plastů čelit mnoha výzvám. Navzdory postupujícímu pokroku v legislativě, vyplývajícímu z implementace strategie pro plasty a směrnice o plastech na jedno použití, dokázal recyklační průmysl překonat krizi a ukázal, že je odolný vůči vnějším faktorům,“ říká Ton Emans, prezident PRE.

V Evropě je více než 730 recyklačních míst o současné celkové kapacitě 11,3 milionů tun. Odvětví recyklace plastů tak představuje významného zaměstnavatele, který po celé Evropě dává práci více než 30 000 osob. Odvětví dosahuje obratu ve výši 8,7 miliardy eur.

Díky masivním investicím ve výši 1,75 miliardy eur vrostla instalovaná kapacita recyklace plastů v roce 2021 o 17 %. „Pozitivní růst, který dnes můžeme pozorovat, bude dále formovat a posilovat trh s recyklovanými plasty směrem ke splnění cílů EU,“ doplňuje prezident organizace.

Materiálové toky a členské státy

V dnešní době existuje celá řada různých druhů plastů, přičemž ne všechny jsou pro mechanickou recyklaci nevhodnější nebo se vyplácí ekonomicky. Dle zprávy Plastics Recyclers Europe převážnou část, konkrétně 3/4 celkového podílu vstupních polymerů do recyklačních kapacit tvořil polyethylentereftalát (PET) flexibilní polypropylen (PP) a polyethylen (PE), a pevný PE a PP.

Ve srovnání s rokem 2020 vykázaly tyto odpadní toky nejvyšší meziroční nárůst. V případě tuhého polyolefinu byla téměř polovina recyklační kapacity naplněna z komunálního odpadu. Polovina flexibilních PE a PP naproti tomu pocházela z průmyslového odpadu.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. To všechno jsou jen akademické debaty. Problém je v tom, že se o recyklaci jen mluví, utváří se komise, panely a diskuze, ale skutečně se pro její rozšíření ze strany politiků (kteří na druhou stranu vehementně vyhlašují různé směrnice, nařízení, EU7 atd.) nic nedělá. U nás taky. Masivně se mluví o třídění (za což se neznámo proč považuje separovaný sběr), dokonce o zálohování PET lahví - ale co z toho? Tím se problém nevyřeší, maximálně budou obchody a sklady přeplněny petkami. Je třeba to uchopit obráceně - podporovat a financovat recyklační technologie a provozy. Jestliže je nemáme, k čemu je zálohování a separovaný sběr? Abychom to spálili (v lepším případě)? No, jenže tenhle logický postup evidentně mafie ovládající trh s odpady připustit nechce. Ani financovat. Nejvýhodnější - rozuměj nejlevnější - je odpad zahodit nebo spálit. Kdo by za tohoto stav legislativy investoval do drahých recyklačních technologií?

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP