Opatření týkající se energetické efektivity ale mohou snížit růst poptávky po energii způsobený vyšším využíváním klimatizací až o polovinu.
Poptávka po klimatizacích, a tedy chlazení v posledních letech roste v závislosti na rostoucích příjmech a samotné populaci v teplejších regionech světa.
Již nyní používání klimatizací a elektrických větráků tvoří zhruba pětinu celkové globální spotřeby elektřiny v budovách, nebo také 10 % celkové globální spotřeby elektřiny.
Podle IEA se poptávka po klimatizacích do roku 2050 ztrojnásobí, a chlazení se tak stane jedním z hlavních hnacích mechanismů globální poptávky po elektrické energii.
Očekává se, že klimatizace budou druhým největším zdrojem růstu poptávky po elektřině, hned po průmyslovém sektoru.
„Rostoucí poptávka po klimatizacích je jedním z nejkritičtějších slepých míst v nynější debatě v energetice. Nastavování vyšších cílů účinnosti v chlazení je jedním z nejjednodušších kroků, které vlády mohou učinit pro omezení potřeby budovat nové elektrárny, aby snížily emise a zároveň náklady.“
Fatih Birol, výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentury
Jedním z klíčových faktorů celé této problematiky je skutečnost, že účinnost nových klimatizací se může velmi lišit.
Například klimatizace prodávané v Japonsku a EU jsou typicky o 25 % účinnější než ty prodávané v USA a v Číně.
Opatření týkající se energetické efektivity přitom mohou snížit růst poptávky po energii způsobený vyšším využíváním klimatizací až o polovinu.
V současnosti méně než třetina domácností na světě vlastní klimatizaci. Nicméně například v USA a Japonsku má klimatizaci více než 90 % domácností.
V nejteplejších částech světa má však klimatizaci pouze 8 % domácností – potenciál k růstu je zde tedy velmi vysoký. Velký nárůst poptávky po klimatizaci je očekáván například v Indii.

Procento domácností, které mají klimatizaci. Vybrané země. Zdroj: OECD/IEA
Intenzívnější využívání klimatizace bude mj. vyžadovat investice do nových elektráren a infrastruktury, aby mohla být uspokojena poptávka po elektřině v noci, kdy elektřinu nemohou vyrábět solární elektrárny.
Zdroj: http://oenergetice.cz/zahranicni/iea-klimatizace-jsou-jednim-nejkritictejsich-slepych-mist-energetice/
Komentáře