2/2023

Groningen se uzavírá i přes energetickou krizi. Největší evropské ložisko plynu vytěží pouhá 4 % maxima

| autor: Martin Voříšek| zdroj: oenergetice.cz0

Wildervank_natural_gas_field
zdroj: wikimedia.org

Těžba plynu v nejznámějším evropském ložisku plynu Groningen dosáhne v plynárenském roce zahájeném 1. října pouze 2,8 mld. m³ zemního plynu. Těžba by měla zcela skončit nejpozději v roce 2024, uvedla na počátku tohoto týdne nizozemská vláda citovanáagenturou Reuters.

Nizozemská vláda odolala obecným tlakům na navýšení těžby plynu v největším evropském ložisku Groningen. Zejména v posledních měsících se tlak kvůli energetické krizi stupňoval.

V důsledku omezených dodávek plynu z Ruska totiž ceny plynu a elektřiny několikanásobně vzrostly. Členské státy samostatně i v rámci EU proto hledají všechny způsoby, jak zajistit dodatečné dodávky plynu a tím snížit jeho velkoobchodní cenu.

Nizozemsko nicméně z plánu uzavřít ložisko neustupuje - těžbu nezvýší a předpokládá ukončení těžby nejpozději v roce 2024. V reakci na současnou energetickou krizi Nizozemsko dosud drží stejnou pozici: těžbu v ložisku Groningen navýšíme pouze, pokud se bude jednat o poslední možnost, jak zajistit dodávky plynu pro nizozemské domácnosti.

Těžba v ložisku Groningen, které bylo kdysi jedním z hlavních evropských ložisek zemního plynu, bude v plynárenském roce začínajícím 1. říjnem omezena na 2,8 mld. m³, a to ze 4,5 miliardy m³ v letošním roce.

Objem těžby pro plynárenský rok 2022/2023 je zároveň nejnižší možný, při kterém je i nadále možné plyn těžit. Vláda uvedla, že všech 11 těžebních lokalit zůstane v provozu nejméně do dubna příštího roku, aby bylo možné v případě nouze zvýšit produkci.

Ložisko stále disponuje 450 mld. m³ plynu, těžba končí kvůli častým zemětřesením

Ložisko Groningen v Nizozemsku je nesmírně rozlehlé. Je největší v Evropské unii a jedno z deseti největších na světě. Jeho disponibilní zásoby ve výši přibližně 450 mld. m³ odpovídají veškeré roční spotřebě zemního plynu v Evropské unii.

Těžba v dobách nejvyšší produkce se pohybovala až nad 70 mld. m³ zemního plynu ročně, tj. v současné době se pohybuje na zhruba 4 % hodnoty z poloviny sedmdesátých let minulého století.

Rozsáhlá těžba plynu nicméně vedla k stále častějším zemětřesením v lokalitě. Již dlouho před konečným rozhodnutím, že bude těžba plynu postupně ukončena, si místní obyvatelé stěžovali a za škody byli kompenzování.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP