2/2023

EU pracuje na tom, aby kvůli transformaci energetiky nevyměnila jednu závislost za další

| autor: Jana Červinková| zdroj: oenergetice.cz0

chuttersnap-aku7Zlj_x_o-unsplash
zdroj: unsplash.com

S urychlením transformace energetiky se očekává, že poptávka po vzácných surovinách do roku 2050 významně vzroste. Již dnes jeEvropa závislá na dodávkách několika vzácných surovin zČíny. Mezi konkrétní příklady patří dodávky vzácných prvků potřebných pro výrobu baterií do elektromobilů nebo fotovoltaické panely.

Europoslankyně za poslanecký klub Evropské lidové strany, Hildegard Benteleová, se nechala slyšet, že se EU musí připravit na možný útok Číny na Tchaj-wan a potenciální následky v podobě sankcí, či zákazů exportu konkrétních technologií.

Nedávno se objevily spekulace o možném zákazu exportu technologií nutných k výrobě solárních panelů, kde Čína v současnosti kontroluje minimálně 75 % dodávkového řetězce. Podle dostupných informací by se ovšem zákaz netýkal samotných panelů, jejichž prodej je pro Čínu velmi lukrativní.

Kritické suroviny se diskutují i v Evropském parlamentu

Očekává se, že poptávka EU po vzácných surovinách do roku 2050 významně naroste. Europoslankyně Benteleová byla zpravodajkou dokumentu evropské strategie pro kritické suroviny, dokumentu Evropského parlamentu, který upozorňuje na téma kritických surovin v EU a vyzývá Evropskou komisi k podniknutí konkrétních kroků.

„Posouváme se od fosilních paliv do světa náročného na suroviny. Budeme potřebovat mnohem více větrných turbín, mnohem více solárních panelů, mnohem více elektromobilů, přičemž výroba všech vyžaduje různé druhy vzácných surovin,“ tvrdí Titas Anuškevicius, referent pro energeticky náročný průmysl v Evropské komisi.

Komise plánuje zveřejnit legislativu, která má vzniku závislosti zabránit

Evropská komise plánuje v březnu zveřejnit Evropský akt o kritických surovinách. Ten má mj. posílit dodavatelský řetěz podporou konkrétních projektů nebo sjednotit různé existující certifikační standardy hodnotící environmentální a sociální dopady těžby. Hlavním cílem ale bude zvýšit autonomii EU v oblasti kritických surovin.

„Lithium a vzácné zeminy budou brzy důležitější než ropa a plyn. Naše poptávka po samotných vzácných zeminách se do roku 2030 pětinásobně zvýší. […] Musíme se vyhnout tomu, abychom se znovu stali závislými, jako jsme to udělali v případě ropy a plynu,“ uvedla Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise během představování plánového aktu ke kritickým surovinám.

Problémem ovšem není samotné získávání surovin, tedy těžba. Čína například těží přibližně 9 % lithia, nicméně až 60 % lithia na světě zpracovává. I na tuto část dodávkového řetězce se proto EU bude muset zaměřit.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP