2/2023

EPZ: Jádro je potřeba v Nizozemském energetickém mixu

| autor: Martin Knápek| zdroj: oenergetice.cz0

flag-2896002_640.jpg
zdroj: Pixabay

EPZ, operátor nizozemské jaderné elektrárny Borssele, volá po prodloužení jejího provozu po roce 2033 a po výstavbě dvou velkých reaktorů ve stávající lokalitě elektrárny. Oznámil to ve středu ředitel společnosti, Carlo Walters, při prezentaci firemní vize na parlamentní debatě o roli jaderné energie v Nizozemsku. Podle EPZ má jaderná energie pomoci Nizozemsku v dosažení klimatických cílů.

Jaderná elektrárna Borssele je jedinou provozovanou jadernou elektrárnou v Nizozemsku. Skládá se z jednoho tlakovodního reaktoru s instalovaným výkonem 485 MWe. Podle IAEA výroba elektrárny pokrývá přibližně 3 % nizozemské spotřeby elektrické energie, v roce 2018 elektrárna vyrobila přibližně 4 TWh. Komerční provoz elektrárny započal v roce 1973, podle současných plánů má být elektrárna provozována do roku 2033.

Podle EPZ povede elektrifikace mnohých odvětví energetického sektoru během následujících 15 let k prudkému vzestupu spotřeby elektrické energie. Pro pokrytí rostoucí spotřeby podle EPZ musí být využity všechny klimaticko-neutrální zdroje. Mezi ty má za určitých podmínek v budoucnosti patřit i jaderná energie.

Prodloužení provozu stávající elektrárny

EPZ prohlásila, že chce ve spolupráci s vládou prozkoumat technické a ekonomické podmínky pro prodloužení provozu stávajícího reaktoru Borssele po roce 2033.

Společnost je přesvědčena, že prodloužení provozu elektrárny o 10 či 20 let by mělo být možné. EPZ o tomto úmyslu již informovala nizozemskou vládu a dolní komoru parlamentu.

Výstavba dvou nových bloků

EPZ rovněž uvedla, že je pro výstavbu dvou nových reaktorů generace III o výkonu 1500 MWe před polovinou 30. let. Pro realizaci takovéhoto plánu EPZ stanovila několik důležitých předpokladů.

Tím prvním je zvolení osvědčeného a licencovaného typu reaktoru, jehož schvalovací proces by bylo možné včas dokončit. Během samotné výstavby by pak nesmělo dojít ke změně konstrukce či regulatorních podmínek. A v neposlední řadě je podle EPZ nutné, aby všechna tržní rizika projektového záměru byla kryta vládou.

Samotná EPZ odhaduje náklady na výstavbu nového reaktoru mezi 8 a 10 miliardami EUR, výstavba by měla trvat 8 let.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP