2/2023

Emise ze spalování dřeva se ve Velké Británii za deset let zdvojnásobily

| autor: redakce0

pexels-alleksana-4186965
zdroj: pexels

Ovzduší znečišťují zejména britské domácnosti pálením dřeva v kamnech. Zvažuje se jejich regulace, protože postihy města uplatňují obtížně.

Ministerstvo životního prostředí a zemědělství Velké Británie (Defra) zveřejnilo zprávu, ze které vyplývá, že spalování pevných paliv v domácnostech s malým podílem uhlí je největším zdrojem znečištění PM2,5. Silniční doprava, průmysl a spalování dřeva a ostatní biomasa k výrobě elektřiny produkují těchto znečišťujících látek méně. Podle odborníku by vláda měla v městských oblastech regulovat prodej kamen na tuhá paliva.

Z 35 % na 124 %

Spalování dřeva ve městech má na svědomí velké množství škodlivých částic, které jsou spojovány s celou řadou zdravotních problémů, včetně onemocnění srdce a plic, demence a duševních onemocnění u dětí. Znečištěný vzduch způsobí v Anglii 26 až 38 tisíc předčasných úmrtí ročně. Při spalování vznikají částice polétavého prachu.

Tuhé částice (PM - Particulate Matter) neboli polétavý prach jsou mikročástice o velikosti několika mikrometrů (µm), které jsou volně přenášené vzduchem. Jejich určité množství není v atmosféře neobvyklé, když se ale neúměrně zvyšuje, nastává problém. Některé z polétavých prachových částic se mohou dostat krevním oběhem do celého těla a usadit se v srdci, mozku a dalších orgánech. Vystavení PM tedy může mít vážné dopady na zdraví, konstatuje zpráva.

Podle vládních údajů bylo zvýšené množství emisí z kamen na dřevo a ze spalování biomasy částečně vykompenzováno poklesem emisí z průmyslových procesů. K čemuž došlo díky tomu, že se začalo ukončovat spalování v uhelných elektrárnách a pro vozidla a továrny začaly platit přísnější emisní normy. Hladiny PM 2,5, jemných částic prachu o aerodynamickém průměru menším nebo rovném 2,5 mikrometrů, zůstávají posledních 10 let stejné.

Statistiky dále ukazují, že ve Spojeném království spalování dřeva v domácnostech způsobuje 21 % emisí PM2,5. Mezi lety 2011 a 2021 vzrostlo o 124 %. Zpráva ministerstva z minulého roku přitom přišla s tím, že mezi lety 2010 a 2020 došlo k nárůstu o pouhých 35 %.

Proč emise došlo k takovému nárůstu lze vysvělit tím, že ve Velké Británie se každý rok provádí revize údajů měření, k čemuž se využívají čím dál lepší a přesnější metody odhadování emisí. V letošním roce došlo k revizi emisí z roku 2010 směrem dolů, emise z roku 2020 byly zase revidovány nahoru, přičemž emise PM2,5 během období od 2020 do 2021 vzrostly. Znamená to, že dříve byl nárůst emisí podceňován.

Obtížně postihnutelné

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP