2/2024

Dopis z pera ČAOH je plný lží a manipulací. Káže, jak se mají města a obce zachovat.

| autor: Pavel Mohrmann0

Dopis z pera ČAOH je plný lží a manipulací. Káže, jak se mají města a obce zachovat.

Připomíná mi to propagandu dob minulých. Hodně vzdálených. V té době, když bylo potřeba zmanipulovat lid a jeho zástupce, vytiskly se miliony letáčků a ty pak padaly z nebe na hlavy cílové skupiny.

Dopis nejdříve žaluje starostům, že se chystá zdražení poplatků za skládkování nestandardní legislativní cestou. Text zní, jako že je pro obce toto zdražení „razantní“. Dokonce uvádí částku. Zapomíná ale dodat, jak postupně se bude zvedat, protože to by si mohl kdekterý starosta říci: No, tak to není tak zlé.

Nehledě na to, že návrh poplatků právě kopíruje kompromis, který byl v rámci návrhu nového zákona odsouhlasen prakticky všemi relevantními stranami v rámci meziresortního připomínkového řízení. Výjimkou byla v zásadě opět pouze Unie zaměstnavatelských svazů, jménem které hovořil právě Petr Havelka.

ČAOH, v komunálním odpadu sdružující především svozové společnosti s vlastními skládkami, zcela účelově neuvádí, že obce, které budou třídit alespoň v souladu s Plánem odpadového hospodářství ČR, se mohou vyššímu poplatku vyhnout. Vyšší poplatky se tak budou týkat pouze těch, kteří netřídí vůbec, či mizerně.

ČAOH zapomíná také dodat, že to budou vlastníci skládek, kteří budou nést břímě navýšených poplatků. A není úplně nutné je zcela promítnout do ceny na bráně. Firmy Marius Pedersen nebo AVE, s.r.o., které jsou jedni z hlavních hráčů v oboru municipálních odpadů, mají každá za r. 2016 přes půl miliardy zisku po zdanění. Prostoru pro ušlechtilost je tedy dost a dost.

Psaní pak lže v tom, že zdražování neprošlo již několikrát přes vládu a sněmovnu. Pravda je ta, že neprošel celý nový zákon, který nově nastavuje celé OH a hlavním škodičem v procesu je ČAOH. Nejen zvýšení poplatků totiž nejde skládkovým firmám pod vousy.

Text dále lže o akci spalovačské lobby a přirovnává ji k „druhé fotovoltaice“. Zapomíná dodat, že za veřejné peníze se u nás nepostaví ani kamna na spálení obsahu odpadkového koše. Kdo si zařízení na energetické využití odpadů postaví, jde do nezanedbatelného podnikatelského rizika a proti celému veřejnému mínění i přes to, že zrovna tato technologie je z hlediska životního prostředí nesrovnatelně přívětivější než skládky.

Za druhou fotovoltaiku by bylo možné považovat naopak nekontrolovatelnou výstavbu tzv. jednoduchých třídicích zařízení, která odpadovému hospodářství nepomohou nijak, zato nadále umožní svozovým společnostem s vlastní skládkou podvádět Ministerstvo životního prostředí a ČSÚ z hlediska množství skládkovaného odpadu, resp. jeho poklesu.

Na konci dopisu je návod, jak má znít usnesení zastupitelstva, které tento anebo podobné pozměňovací návrhy, odmítá. Takže stačí jen zkopírovat. To je do nebe volající manipulace, na kterou snad nemůže žádný starosta s trochou sebevědomí a soudnosti přistoupit.

Je až zarážející, jakými všemi možnými prostředky se skládkové a svozové společnosti asociované v České asociaci odpadového hospodářství snaží bez jakýchkoli skrupulí ničit naše životní prostředí a naše odpadové hospodářství. Jen a jen proto, aby jejich obrovské zisky byly zachovány co nejdéle. Tento dopis je prostě zoufale troufalý. Nebo troufale zoufalý?

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA