2/2023

Dodávky ruského plynu do Evropy byly v listopadu nejnižší za celý letošní rok

| autor: David Vobořil| zdroj: oenergetice.cz0

technology-3366709_640.jpg
zdroj: pixabay

Toky ruského plynu do Evropy dosáhly v listopadu nejnižší úrovně za celý letošní rok. Důvodem této situace, která přispěla k nárůstu cen plynu v Evropě, byly omezené dodávky přes Bělorusko. Uvádí to analýza agentury Platts.

Dodávky plynu z Ruska do Evropy prostřednictvím čtyř hlavních koridorů - Nord Stream, Jamal-Evropa, Ukrajina a TurkStream - dosáhly v listopadu 10,1 mld. m3 (bcm), nejnižší úrovně za letošní rok.

Hlavním důvodem bylo snížení dodávek přes Bělorusko, přičemž celkový tok do Polska činil pouze 1,14 bcm. Maximální letošní tok do Polska, který byl dosažen v lednu, přitom činil 3,24 bcm.

Nízké toky přes Bělorusko měly dopad na celkové dodávky plynu do Evropy v minulém měsíci a podpořily růst cen plynu. Průměrná spotová cena zemního plynu v obchodním bodě TTF, který je nejlikvidnějším v Evropě, dosáhla v listopadu 80,38 Eur/MWh. To je o 487 % více než v listopadu 2020, kdy průměrná cena činila 13,70 Eur/MWh.

Toky skrze plynovod Nord Stream zůstaly i v listopadu na obvyklých hodnotách a dosáhly 4,74 bcm. Dodávky přes Ukrajinu činily 3,1 bcm, což je více než v říjnu, ale stále výrazně méně než poslední maximum ve výši 5 bcm z prosince 2020.

Omezené dodávky skrze TurkStream

Dodávky skrze TurkStream byly v listopadu nižší a klesly pod 1 bcm poté, když prasknutí plynovodu na severovýchodě Bulharska ovlivnilo toky na tři dny.

Výpadek, který ukázal relativní zranitelnost sítě pevninských plynovodů vyhrazené pro tranzit plynu přitékajícího do Evropy skrze TurkStream, znamenal přerušení přístupu k propojovacímu bodu Kireevo na hranicích se Srbskem a k bodu Ruse na hranicích s Rumunskem.

Dodávky do Srbska byly obnoveny 2. listopadu a bulharský provozovatel přepravní soustavy Bulgartransgaz uvedl, že incident byl plně vyřešen 4. listopadu. Během výpadku importovalo Srbsko nouzové objemy plynu z Maďarska, které byly použity i pro zásobování Bosny a Hercegoviny.

Zastavení dodávek přes Ukrajinu změnilo způsob dopravování ruského plynu do jihovýchodní Evropy

Poté, co byly 1. října zastaveny dodávky přes Ukrajinu, přitéká nyní většina ruského plynu do Maďarska přes Srbsko. Celkové dodávky plynu do jihovýchodní Evropy přes TurkStream za prvních 11 měsíců roku 2021 činily 10,3 bcm, uvádí údaje agentury Platts.

Zahájení provozu dvou větví plynovodu TurkStream o kapacitě 31,5 bcm/rok v lednu 2020 znamenalo bezprecedentní změnu způsobu, jakým je ruský plyn dopravován do jihovýchodní Evropy.

První z větví o kapacitě 15,75 bcm/rok přivádí ruský plyn přímo na turecký trh a nahrazuje objemy, které byly dříve dodávány přes Ukrajinu v rámci Transbalkánského plynovodu. Druhá větev o kapacitě 15,75 bcm/rok vstupuje do Bulharska v lokalitě Strandža.

Zpočátku byla většina objemu dodávána do Bulharska nebo byla dále přepravována do Řecka a Severní Makedonie, menší objemy plynu směřovaly také do Rumunska. Od začátku roku 2021 však ruský plyn přepravovaný prostřednictvím TurkStreamu nyní tranzituje také do Srbska, Bosny a Hercegoviny a od října je novou trasou zásobováno také Maďarsko.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP