1/2024

Česko podpoří průmysl 60 miliardami korun, Komise schválila český režim

| autor: Martina Jandusova0

pexels-jakub-pabis-15970032
zdroj: pexels

Evropská komise dospěla k závěru, že „český režim“ ve výši ve výši 2,5 miliardy eur je nezbytný. České výrobní podniky tak získají finance na dekarbonizaci a energetickou efektivnost.

Ceny opět stoupají

Po tom, co v roce 2022 ceny energií v EU dosáhly rekordní výše, se letos začala situace obracet. V září zaznamenala výrazného poklesu na energetických trzích cena elektrické energie i zemního plynu. I tak ale zůstávají ceny podstatně výš, než před dvěma lety.

Navíc v posledních dnech začala cena plynu pro evropský trh znovu stoupat. Na nizozemském trhu, který je klíčový, vzrostla o více než 15 %, takže překročila 53 eur (cca 1300 Kč) za MWh. Společně s plynem zdražila i elektřina, základní roční pásmo 2024 na německé energetické burze vzrostlo ze 115 na 138 eur/MWh.

Lví podíl na tom má eskalující válečný konflikt mezi palestinským hnutím Hamás a Izraelem a pravděpodobné poškození podmořského plynovodu spojujícího Finsko a Estonsko. Provozovatel plynovodu byl nucen potrubí uzavřít kvůli náhlému poklesu tlaku. Situace se zatím prošetřuje, ale pokud se prokáže úmyslné zavinění, pravděpodobně to zvedne cenu zemního plynu. S ochlazujícím se počasím lze navíc očekávat další zdražení, a proto je třeba počítat s nestabilní cenou.

Zvýšené ceny energií silně dopadají zejména na energeticky náročné podniky, například pekárny, sklárny nebo hutě. Kvůli vysokým nákladům na energie začaly evropské firmy zvažovat přesunutí své výroby za hranice kontinentu, a proto některé evropské země, včetně Německa nebo Francie, zavedly programy energetických dotací, aby ochránily průmysl.

Pomůže snížit závislost na dovážených fosilních palivech

Evropská komise na začátku října schválila v rámci Dočasného krizového a tranzičního rámce podpůrný program pro energeticky náročný průmysl v České republice. Takzvaný „český režim“ pomůže 60 miliardami korun výrobním podnikům při dekarbonizaci výrobních procesů a zlepšení energetické účinnosti. Cílem je urychlit ekologickou transformaci těchto společností.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA