2/2023

Česko-dánské dny vody 2019 aneb Kdo vyřeší problém s nedostatkem vody, ten vyhraje

| autor: Martina Jandusová0

Česko-dánské dny vody 2019 aneb Kdo vyřeší problém s nedostatkem vody, ten vyhraje

Před několika dny dorazila do Prahy dánská delegace a setkala se zde se zástupci ministerstev a dalších předních odborníků na hospodaření s vodou.Velvyslanectví Dánského království k této události uspořádalo dvě konference v rámci Česko-dánských dní vody 2019. Během nich otevřeli zástupci Česka a Dánska dialog o snižování spotřeby vody a dalších vodohospodářských výzvách.

Dánsko a Česká republika jsou velmi industrializované země. Sice jsou malé, ale jejich ekonomiky jsou silné,“ řekl na úvod konference velvyslanec Dánského království, Ole Frijs-Madsen. „Jak jistě víte, obě země čelí povodním, nebo naopak nedostatku vody, a i to se musí odrazit na hospodaření s vodou,“ uvedl velvyslanec a zdůraznil, že tyto problémy se týkají nejenom průmyslového využití vody, ale i využití v domácnostech.

Chceme se zúčastnit diskuze České republiky o hospodaření s vodou a mimo jiné diskutovat o tom, jak se můžeme připravit na tyto extrémní situace,“ zakončil svou řeč dánský velvyslanec. Účastníky přivítala i náměstkyně primátora Mladé Boleslavi, Miroslava Kašpárková, která promluvila o vodním hospodářství ve městě Mladá Boleslav.

Poté předstoupili představitelé průmyslu, aby pohovořili o přístupu průmyslu k vodohospodářství. Jiří Mach, vedoucí infrastruktury ve ŠKO-ENERGO, která dodává vodu do mladoboleslavské škodovky, vysvětlil jak v jejich společnosti funguje vodní hospodářství. Velmi zajímavou byla zmínka o úsporách v hospodaření s vodou. „ŠKODA-AUTO instalovala reverzní osmózu přímo v lakovně, díky čemuž ročně ušetří 66 tis. kubíků vody,“ uvedl Jiří Mach.

Jaroslav Suchý, tajemník výboru pro legislativu Svazu chemického průmyslu, upozornil na problém s financováním vodního hospodářství, které je v současné chvíli dlouhodobě neudržitelné. „Svaz průmyslu a dopravy nechal vypracovat nezávislou studii, kde porovnává různé systémy vodního financování v okolních zemích, které mají srovnatelné podmínky, řekl Jiří Suchý. Výsledkem studie byl návrh řešení. „Pevně věříme, že se principy úpravy financování vodního hospodářství promítnou do novely vodního zákona,“ dodal Suchý.

Ačkoliv se tím společnosti příliš nechlubí, chemický průmysl masivně investuje do snižování spotřeby vody. Tajemník výboru na konci své řeči uvedl jeden příklad z průmyslu: „Skupina Agrofert investovala 168 mil. Kč a tím uspořila více než 2 miliardy litrů vody za poslední 3 roky. Podařilo se jí to v rámci různých aktivit například výstavbou lagun pro akumulaci vody pro využití v období sucha.“

Další panelový blok byl zaměřen na přístupy a strategie veřejné správy k vodohospodářství. Marcela Burešová ze Středočeského kraje upozornila, že ač se to na první pohled možná nezdá, situace v tomto kraji není vůbec optimální. „Přestože středočeský kraj je největším v České republice, tak podíl obyvatel zásobených pitnou vodou je pod celorepublikovým průměrem,“ uvedla Marcela Burešová. Situace je obdobná i v případě napojení obyvatel na kanalizaci.

Z mladoboleslavského VAKu předstoupil Vladimír Stehlík, člen představenstva a technický náměstek, Tomáš Žitný, aby ukázali, jak hospodaření s vodou funguje u nich. Přednáškovou část akce zakončil Filip Wanner ze Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, který dánským kolegům nabídl členství ve sdružení.

Konec konference se nesl v duchu dánských řešení, neboť se svou prezentací předstoupilo několik dánských firem. Přítomna byla společnost Westcome Heat Exchangers dodávající výměníky tepla, firma Liqflow, která se zaměřuje na tlakové čerpací systémy pro kanalizace. BWT HOH nabídla služby v oblasti čistění odpadních vod, společnost DHI, mezi jejichž reference patří například povodňové modely Prahy nebo Danfoss, který vyrábí frekvenční měniče pro většinu průmyslových odvětví.

Před přítomné předstoupil i Kamstrup, výrobce světových řešení pro inteligentní měření, ale také Hexa-Cover, což je společnost podnikající v modulových plovoucích krycích systémech, anebo firma Danwell se svými vodoměrnými šachtami a Grundfos se svou čerpací technikou.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP