2/2023

CEETe: Od fosilních paliv k nízkouhlíkovým technologiím

| autor: Pavel Mohrmann0

42-IMG_2683
zdroj: SIAD

Dekarbonizace je proces, kterým se nutně musí zabývat celý svět. Evropa je jeho průkopníkem a Česká republika nechce zaostat. Možnosti dekarbonizace ukazuje nově otevřený polygon CEETe na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava, který je součástí Centra energetických a environmentálních technologií (CEET).

Vymanit se ze závislosti na fosilních palivech je úkolem nezbytným pro udržitelnou energetiku a nová budova na VŠB – TUO v Ostravě s tímto úkolem nepochybně pomůže. Polygon CEETe se stane jakýmsi „centrálním mozkem“ univerzitního kampusu. Zde se bude hledat cesta, jak transformovat energetiku 21. století.

55-IMG_2720

Nový polygon je důkazem toho, že nejmodernější technologie mohou z tohoto světa udělat svět udržitelný, využívající alternativní zdroje energií. „Vzali jsme si za úkol zachránit svět od závislosti na fosilních palivech. Naším cílem je přechod od využívání fosilních paliv na energetiku, která bude moderní, udržitelná, bude využívat nízkouhlíkové technologie, alternativní paliva, obnovitelné zdroje a bude využívat v převážné míře zdroje lokální,“ řekl na úvod slavnostního otevření polygonu ředitel CEET Stanislav Mišák.

Vodík je klíčový

Polygon je plný technologií, které umí kromě alternativních paliv využívat odpady energeticky, nebo je přeměňovat na chemické produkty, přičemž klíčovým produktem bude vodík. Vodík, který je potřebný pro spuštění technologií polygonu, vyrobila společnost SIAD.

„Naším úkolem nebyla pouhá dodávka vodíku. Tato energetická surovina je na tranzit náročná a není snadné ji bezpečně a efektivně předat do technologie. Na dodávce a napuštění technologie bylo potřeba spolupracovat napříč dodavatelskými společnostmi, aby vše proběhlo tak jak má,“ říká Marie Čížková ze společnosti SIAD.

41-IMG_2665

Výroba vodíku a tedy činnost laboratoře vodíkových technologií, bude, jak už bylo řečeno, stěžejní. Laboratoř je vybavena technologickým zařízením pro elektrolytickou výrobu vodíku a zařízením pro jeho zpětnou konverzi na elektrickou energii pomocí palivových článků. Ty slouží k výrobě stejnosměrné elektrické energie a tepla na principu přímé přeměny plynného paliva a okysličovadla na elektrickou energii při katalytickém procesu podporujícího nevýbušnou a nehořlavou slučovací reakci. Čistý plynný vodík při tom bude používán jako palivo, okysličovadlem bude vzduch.

V laboratoři jsou navrženy systémy distribuce a měření technických plynů pro umožnění připojení palivových článků o instalovaném výkonu 40 kWe v aktuální konfiguraci s možností rozšíření až na 100 kWe.

Elektrolyzéry slouží k produkci plynného vodíku o definovaných parametrech a kvalitě a jsou založeny na principu elektrolýzy vody nebo vhodného vodného elektrolytického roztoku prostřednictvím technologie pevných iontových polymerických membrán.

V laboratoři jsou navrženy systémy distribuce a měření technických plynů pro umožnění připojení dvou typů elektrolyzérů o instalovaném příkonu max. 50 kWe.

Energetická transformace regionu

CEETe je rovněž modulární, škálovatelný a mobilní. Cílem je vytvořit další jednotky, které by v oblastech s nedostatkem energie zpracovávaly lokální alternativní paliva či odpady. Na základě podmínek a potřeb konkrétní lokality by technologie dokázaly sanovat skládku, řídit komunitní energetiku nebo ideálně všechny tyto činnosti propojily.

43-IMG_2688

Slavnostního zahájení se kromě zástupců VŠB – TUO a CEET zúčastnil i premiér Petr Fiala a zástupci Moravskoslezského kraje. „Toto všechno je důkazem toho, že se Moravskoslezský kraj úspěšně transformuje z postuhelného regionu na jedno z center moderních technologií,“ řekl ve svém příspěvku premiér Petr Fiala.

Realizace polygonu trvala zhruba rok a půl. Investici z poloviny neslo Ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Finančně se podílel i Moravskoslezský kraj a část nákladů hradil CEET.

Ozdravný proces

Díky dřívější masivní těžbě uhlí a těžkému průmyslu je třetina Moravskoslezského kraje plná energeticky využitelných odpadů, což je pro technologie CEETe klíčové. „S nadsázkou se dá říct, že když zarazíme trubku do země, máme k dispozici nějaký spalitelný plyn,“ upozornil 1. náměstek hejtmana Jakub Unucka a dodal, že úkolem CEETe je pomoci najít nejefektivnější a nejzelenější cestu, jak tyto odpady energeticky využít.

Využitím odpadů dojde k jejich odstranění, energie budou vyráběny z místních zdrojů a to bude mít jeden podstatný efekt - dojde k ozdravení místního životního prostředí. „Proto jsme stavbu CEETe podpořili téměř sto miliony korun,“ dodal Jakub Unucka.

„Projekt je významný nejen výší dotace, ale i zaměřením. Nachází se ve strukturálně postiženém regionu, kde transformace energetiky bude hrát klíčovou roli. Zabývá se i problematikou vodíku, který je palivem budoucnosti. Jsem rád, že výzkum v této oblasti bude probíhat právě na VŠB – Technické univerzitě Ostrava,“ uvedl vrchní ředitel MPO Martin Piecha.

„Doba bezuhelná se blíží, do hry intenzivněji vstoupí jiné, modernější a zelenější technologie. Bude potřeba vytvořit udržitelný energetický systém, který kombinuje nejrůznější zdroje. A právě týmy odborníků v centru CEETe budou hrát v tomto procesu v našem regionu klíčovou roli. To je hlavní důvod, proč Moravskoslezský kraj vznik centra uvítal a finančně podpořil. Výstupy budou nesmírně důležité nejen pro kraj, ale také pro obce, firmy a podnikatele. Věřím, že CEETe významně přispěje k rozvoji celého regionu,“ uzavřel hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP