2/2023

Budou se měnit platby za elektřinu? Spotřebitelé žijí v nejistotě

| autor: Ecomonitor0

Budou se měnit platby za elektřinu? Spotřebitelé žijí v nejistotě

Domácnosti s malou spotřebou (například matky samoživitelky či osamělí senioři), domácnosti s úspornými spotřebiči a samovýrobci elektřiny pro vlastní mohou slavit. Na 1. března totiž připadá dvouleté výročí chvíle, kdy definitivně spadl pod stůl nepovedený návrh Energetického regulačního úřadu (ERÚ) na reformu plateb za elektřinu, které by pro ně byly nevýhodné. Pro případnou novou reformu Hnutí DUHA navrhuje konkrétní principy, které by podobné situaci zabránily.

Už v srpnu 2016 zástupci regulátora uvedli, že zahájili přípravu takzvané Vyvážené tarifní struktury, která vyjde z jiných principů než zrušená verze. Prozatím však nový návrh není na stole, což komplikuje situaci rodinným i obecním správcům rozpočtů - nemají totiž jasnou představu, kolik v příštích letech za elektřinu zaplatí a jak vysoký bude paušál. Podle dostupných informací z ERÚ návrh vyvážené reformy v současné době spí.

Někdejší návrh nespravedlivých tarifů, založený na zvýšení paušálních plateb podle velikosti jističe, hrozil podstatně zdražit elektřinu domácnostem s nízkou spotřebou elektřiny ze sítě - ať už prostřednictvím úsporných spotřebičů nebo její vlastní výrobou v několika fotovoltaických panelech na střeše. Do veřejné diskuse o takzvané Nové tarifní struktuře se v roce 2016 aktivně zapojilo a kritizovalo ji i Hnutí DUHA a díky jeho veřejné kampani se lidé dozvěděli o hrozbě pro rodinné rozpočty. Následovala vlna veřejné nevole a nesouhlasných vystoupení politiků a odborníků, která nepovedený návrh tarifní struktury smetla.

Ekologická organizace pro nový návrh navrhuje několik principů. Jedním z nich je, že u průměrné spotřeby v běžných tarifech by výše paušální částky v regulované platbě za dodávku elektřiny hrazené bez ohledu na velikost spotřeby neměla přesáhnout 30 % platby. Spotřebitelé by měli vědět, kolik v příštích letech zaplatí bez ohledu na svoji spotřebu a kolik za spotřebované kilowatthodiny. Navrhovaná garance by usnadnila domácnostem i dalším maloodběratelům propočty při nákupu úsporných spotřebičů nebo fotovoltaických zdrojů. Žádné konkrétní návrhy však dosud ovšem nebyly zveřejněny a pracovní skupina se už řadu měsíců neschází.

V případě majitelů vlastních zdrojů o výkonu v řádu desítek kilowattů Hnutí DUHA navrhuje, aby se samovýrobci, tedy obvykle majitelé fotovoltaických panelů, na nákladech na připojení do sítě podíleli. Konkrétně jde o to, aby ve srovnání s výhradním odběratelem bez vlastního zdroje uhradili samovýrobci a odběratelé "v jednom" právě takové vícenáklady, které s jejich odlišným připojením do sítě provozovateli distribuční soustavy vyplynou. Vícenáklady by měl určit provozovatel distribuční soustavy transparentním způsobem, aby byla zcela jasná jejich skladba.

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
"Energetický regulační úřad by měl říct, jak se práce na Vyvážené tarifní struktuře vyvíjejí, aby odběratelé nežili v permanentní nejistotě. Při vzpomínce na dva roky starý nápad znevýhodnit úsporné chování spotřebitelů ještě dnes přeběhne mráz po zádech, naštestí ale snížení nákladů velkým odběratelům a současné navýšení plateb úsporným domácnostem neprošlo. Tehdejší návrh, aby majitelé fotovoltaik platili měsíční poplatek za vlastnictví elektrárny, měl podobnou logiku, jako kdyby lidé s jabloní na zahradě měsíčně posílali peníze velkopěstitelům ovoce. Po dvou letech se ukazuje, že s novými tarify nebylo kam spěchat. Nástup nových tarifů by měl počkat na rozšíření chytrých elektroměrů, které umožní přesunovat provoz některých spotřebičů do období s nízkou cenou elektřiny."

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP