2/2023

Běžný spotřebitel nemá téměř šanci rozeznat greenwashing

| autor: Martina Jandusova1

ladder-1977946_640.jpg
zdroj: pixabay

Vynalézavost lidstvu rozhodně nechybí, výjimkou není ani odpovědný přístup k životnímu prostředí. Jenomže i zde se lze setkat s odvrácenou stránkou věci a to ve chvíli, kdy se environmentálně udržitelná řešení a aktivity jako „zelené“, nebo-li ekologické, pouze tváří.

Takové aktivity lze označit jako Greenwashing, přičemž „green“ znamená zelený (přeneseně ekologický) a „washing“ mytí. Jde o analogii k známějšímu brainwashingu, čili vymývání mozků. Greenwashing může mít mnoho podob. Rozmáhá se společně s tím, jak firmy čím dál častěji vynakládají velké sumy peněz na vlastní „zelenou“ propagaci.

Greenwashing se tak stává reálnou hrozbou tématu udržitelnosti. Snižováním důvěry v zelená řešení, plýtváním soukromých a veřejných peněz, a hlavně, motáním se ve slepých uličkách v době, kdy téma změny klimatu je třeba řešit rychle, efektivně a komplexně,“ říká Vladimír Víšek z Iniciativy No Greenwashing.

Iniciativa No Greenwashing je neformální uskupení expertů věnujících se této problematice. Jejím cílem je, aby vznikala a byla realizována nová řešení, která mají prokazatelný pozitivní dopad na životní prostředí a svět kolem nás. Právě Vladimíru Víškovi jsme položili několik otázek právě na toto téma.

Co to greenwashing je?

Greenwashing je definován jako záměrné klamání spotřebitele o prospěšnosti produktu, služby či celé firmy. V iniciativě No Greenwashing věříme, že ne vždy se musí jednat o klamání záměrné, ale často se jedná pouze o nedostatek informací ze strany firmy. Firma např. udělá rozhodnutí nahradit výrobek A výrobkem B, bez toho, aniž by si porovnala dopad obou produktů na životní prostředí. Nyní se tak děje např. u náhrady jednorázových plastů, které budou v následujících měsících zakázány, a jsou nahrazovány jinými jednorázovými materiály. U nich je ekologický benefit často velmi sporný. Tématu jsme se detailně věnovali v jednom z našich webinářů dostupných na www.nogreenwashing.cz

Kde se s ním můžeme nejčastěji setkat?

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Největší Greenwashing je celý systém nakládání s odpady v ČR (ostatně i jinde ve světě). Vynakládají se obrovské prostředky na propagaci třídění a recyklace, přičemž to je to jediné, co se směrem ke skutečnému ekologickému nakládání s odpady děje. Protože u nás de facto žádné systematické třídění a recyklace - malými výjimkami - neexistuje. Ovšem mediální obraz je takový, jakože jsme supertřídiči a recyklátoři. No - Potěmkin by se u nás mohl učt.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP