2/2023

Způsobí jeřábová úložiště elektrické energie revoluci na trhu s akumulací energie?

| autor: oEnergetice.cz - Petr Vytlačil0

Způsobí jeřábová úložiště elektrické energie revoluci na trhu s akumulací energie?

Startupová společnost Energy Vault tento měsíc oznámila, že jejich úložiště energie na bázi obdobných principů jako přečerpávací vodní elektrárna je komerčně dostupné.

Společnost věří, že zařízení, které přivedla na trh, by se mohlo stát důležitým aktérem na trhu s akumulací elektrické energie.

Úložiště od Energy Vault je 120 metrů vysoký šestiramenný jeřáb využívající potenciální a kinetickou energii spolu s cloudovým softwarem. Jeřáb zdvihá betonové válce o hmotnosti 35 tun, které jsou vyrovnány kolem jeřábu a představují základ pro uchování a výrobu elektřiny.

Materiál na výrobu válců je levný pozůstatkový beton, což umožňuje snížit cenu za uchovanou kilowatthodinu a zároveň má životnost 30-40 let. Software zajišťuje správnou polohu betonových bloků v případě potřebné dodávky elektřiny.

Prototyp úložiště byl postaven ve švýcarském městě Biasca v desetinném měřítku. Doba výstavby činila okolo 9 měsíců a náklady dosáhly dvou milionů dolarů (zhruba 45 milionů korun). Jeřáb dosahoval výšky 20 metrů a hmotnost betonových válců byla 500 kilogramů.

Energy Vault oznámila také partnerství se společností CEMEX Research Group AG, která se bude primárně soustředit na materiály používané v úložišti. Cílem je optimalizovat betonové kompozitní materiály, které by podpořily celosvětové rozšíření Energy Vault systému.

https://youtu.be/mmrwdTGZxGk

Přednostmi jsou vysoká životnost a rychlá odezva

Společnost uvedla, že systém má stejné benefity jako přečerpávací vodní elektrárna, ovšem za nižší cenu, s vyšší účinností, bez nároků na složitost terénu a negativních environmentálních dopadů.

Každé jednotlivé úložiště může dosahovat výkonu mezi 2 a 5 MW a disponovat kapacitou od 10 do 35 MWh. Díky rychlé odezvě může být maximální dodávaný výkon dosažen za 2,9 sekundy, a úložiště by se tak mohlo uplatnit pro podpůrné služby přenosové soustavy.

Celková účinnost jednoho cyklu se pohybuje okolo 85 %. Plocha potřebná pro úložiště je kruh o průměru zhruba 100 metrů.

„Inovace v oblasti akumulace energie představují největší a nejbližší příležitost k urychlení výstavby obnovitelných zdrojů energie a prostředek, jak nás dostat blíže k nahrazení fosilních paliv jako primárního zdroje energie pro pokrytí neustále rostoucí celosvětové poptávky po energii,“ uvedl Bill Gross, spoluzakladatel společnosti Energy Vault.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP