2/2023

Zástupci Středočeského kraje hledali na Tchaj-wanu příležitosti v oblasti Smart Cities

| autor: Středočeský kraj0

Zástupci Středočeského kraje hledali na Tchaj-wanu příležitosti v oblasti Smart Cities

Podnikatelskou misi, jejíž součástí byla také účast na 17. zasedání Česko-tchajwanské podnikatelské rady pro ekonomickou spolupráci, organizoval Svaz průmyslu a dopravy ČR. Na Tchaj-wan odcestovalo 21 zástupců z 16 firem a institucí. Mezi nimi také Středočeské inovační centrum (SIC).

Kromě klasických dvoustranných jednání s tchaj-wanskými obchodními partnery členové podnikatelské mise navštívili veletrh Smart City Summit&Expo. Pět českých firem této příležitosti využilo pro svou prezentaci na společném stánku ministerstva průmyslu a obchodu.

Veletrh se zaměřuje na oblast chytrého zdravotnictví, umělou inteligenci, chytrého vzdělávání či zelené energie a cirkulární ekonomiky. Jde o nejvýznamnější akci svého druhu v oblasti informačních technologií v asijsko-pacifickém regionu.

„Naše účast na Taipei Smart City Summit&Expo potvrdila, že podpora Smart City řešení je správným a logickým směrem v rozvoji měst a obcí v regionu, s využitím moderních technologií, které mají jejich obyvatelům zejména zlepšit a zpříjemnit jejich životy a životní prostředí,“ řekl Vilém Růžička, ředitel SIC.

Tchaj-wanský summit je největší akcí tohoto druhu v Asii a po španělské Barceloně, druhý největší na světě. Vedle představení řady nových technologií v rámci Expa, přivítal více než 120 starostů a zástupců regionů ze všech světadílů.

„Právě tento networking a osobní předávání zkušeností v oboru smart city a IoT byl dle mého názoru hlavním přínosem celé akce. Naše osobní jednání s tchaj-wanskou společností LoRa jen potvrdilo správnost rozhodnutí pokrýt radiovým signálem celé území regionu pro využití sítě IoT,“ shrnul úspěšná jednání ředitel SIC.

Významný partner

„Tchaj-wan je třetí největší asijský investor v České republice. Vzájemný obchod loni dosáhl 31 miliard korun. Pro české firmy je to důležitý a hlavně stabilní obchodní partner,“ řekl Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, který podnikatelskou misi vedl.

V delegaci byly firmy, které působí v oblastech služeb a výroby s vysokou přidanou hodnotou a v oblasti výzkumu a vývoje, především v IT, telekomunikační infrastruktuře, výrobě průmyslového osvětlení nebo zdravotnické techniky.

„Ačkoliv vyvážíme do více než stovky zemí světa, stále hledáme obchodní partnery. Na Tchaj-wanu se chceme etablovat také a najít pro naše lůžka a další výrobky distributora. Podnikatelská mise je v tomto ohledu pro nás první oficiální akcí v této zemi,“ říká Stanislav Klocek, obchodní manažer ve společnosti Linet Group.

Součástí delegace byly také zástupci třech univerzit a několika technických fakult. Význam Tchaj-wanu pro spolupráci ve výzkumu a inovacích dokazuje také účast předsedy Technologické agentury ČR.

„Podnikatelská mise má pro nás přínos nejen v získání hlubšího vhledu do oblasti Smart City a smart technologií obecně, ale zejména v rozvoji výzkumné spolupráce s tchaj-wanskými partnery. Naší hlavní misí je oficiální navázání nové a utužení stávající spolupráce s partnerskými institucemi v rámci programu DELTA 2,“ vysvětluje předseda TA ČR Petr Konvalinka.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP