2/2023

Za znečištění povrchových vod závadnými látkami uložila ČIŽP pokutu sto tisíc korun

| autor: ČIŽP0

Za znečištění povrchových vod závadnými látkami uložila ČIŽP pokutu sto tisíc korun

Firma, která v katastrálním území Dolní Dobrouč vyrábí biotechnologické produkty pro farmaceutický průmysl, znečistila povrchové vody v melioračním kanálu závadnými látkami. Ty následně kontaminovaly potok Dobroučka a řeku Tichá Orlice.

Kontrolu areálu společnosti Contipro, a. s. provedli inspektoři v srpnu 2019. „Voda v melioračním kanálu zapáchala, byla zabarvena do šeda a obsahovala vrstvu usazenin a slizů. Takto znečištěná odtékala do potoku Dobroučka a poté do řeky Tichá Orlice.

Následnou kontrolou uvnitř areálu jsme zjistili, že voda v melioračním kanálu u výusti použitých chladících vod je úplně pokryta bílou vrstvou použitého perlitu[1], který ale nesmí být sypán do povrchových vod. Naopak má být shromážděn v kontejneru a odvezen jako odpad na skládku,“ řekl Lukáš Trávníček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové. 

Analýza odebraných vzorků prokázala výrazné převýšení stanovených hodnot přípustného znečištění povrchových vod. Obviněný při zacházení se závadnými látkami neučinil odpovídající opatření proti jejich úniku do povrchových a podzemních vod, čímž ohrozil jejich kvalitu a porušil tak vodní zákon. 

„Je nutné dodat, že firma už provedla účinná opatření tak, aby se tato událost nemohla opakovat. Zjištěná znečištění naštěstí výrazně nepoškodila život v dotčených povrchových vodách,“ uvedl Trávníček.

Firma se proti uložené pokutě neodvolala a ta nabyla 12. března 2020 právní moci.


[1] Perlit se ve výrobním procesu výroby kyseliny hyaluronové používá jako filtrační medium k filtraci kyseliny hyaluronové

Foto: pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP