1/2024

Vzniklo první české bateriového úložiště pro průmysl

| autor: UCEEB ČVUT v Praze0

Vzniklo první české bateriového úložiště pro průmysl

Na konci minulého roku bylo uvedeno do provozu bateriové úložiště umožňující dynamické řízení toku energie ve výrobním areálu firmy Fenix Group v Jeseníku. Na jeho vzniku se monitoringem podílí UCEEB a kromě toho spolupracuje s dodavatelem technologie firmou AERS na vývoji vhodných konceptů řízení.

Praktický přínos bateriového úložiště spočívá v tom, že umí elektrickou energii ukládat a poskytovat ji dále v rámci optimalizace odběrového diagramu průmyslového areálu tak, aby se snížily platby za čtvrthodinová maxima (smluvně daná hodnota elektrického příkonu, kterou smí odběratel ve sledovaném časovém úseku nejvýše odebrat) a nedocházelo k udělování citelných pokut za jejich překročení.

Systém při přerušení dodávky elektrické energie z distribuční soustavy dokáže samostatně zajistit provoz celého výrobního areálu až na jednu hodinu. Dalšími vyspělými funkcemi této technologie je filtrace mikrovýpadků a kompenzace nekvality sítě. 

Tyto vlastnosti jsou atraktivní všude, kde je nutné zajistit 100% kvalitu dodávky elektřiny a jakékoliv odchylky znamenají ztráty, prostoje nebo poškození napájených zařízení. Typicky se jedná třeba o robotická pracoviště nebo zařízení obsahující citlivou elektroniku.

Uživatelé si také mohou objednat integraci bateriového úložiště s fotovoltaickými elektrárnami, jako je tomu například na administrativní budově skupiny Fenix Group v Jeseníku. V těchto případech firma AERS umožňuje nasazení inteligentního systému předpovědi osvitu, který vznikl ve spolupráci s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT a zvyšuje efektivitu celkového power managementu systému. 

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA