1/2024

Výrobky z recyklátů lze úspěšně exportovat do celého světa

| autor: Petr Jarolímek0

Výrobky z recyklátů lze úspěšně exportovat do celého světa

Jiří Tupý, obchodní ředitel firmy Technistone, referoval o výrobě tvrzeného kamene pomocí italské technologie BretonStone. Materiál se využívá hlavně k výrobě pracovních (kuchyňských, koupelnových) desek nebo dlažby (minoritně).

V roce 2020 bude Technistone používat 52 barev, z toho 6 nových a mnoho dalších je ve vývoji. 38 % barev obsahuje recyklované suroviny. Výrobek Starlight Black obsahuje minimálně 70 % recyklované složky.

V současné době je více jak 95 % produkce Technistone vyváženo do více než 60 zemí celého světa. Z hlediska cirkulární ekonomiky firma využívá odpadní zrcadla a skla, dále mikromletý křemičitý písek (plniva) casial – odprach z drcení živcových hmot a konečně využívá odřezky a odpady vzniklé z opracování přírodního kamene v severní Itálii nebo bloky kamene s přírodní vadou, které se nehodí k opracování. Firmě též meziročně stoupla spotřeba druhotných surovin u pokoveného i nepokoveného skla, zrcadloviny a casial plniva.

Kaly, které firma vytváří, odebírají cihelny a cementárny. Firma investovala v roce 2018 do nové ČOV. Potíž zatím přetrvává s odřezky z výroby dlažby a formátů. Možností je jejich drcení pro opětovné použití, využití jako okrasná drť na zem (zde však činí potíže příliš ostré úlomky) nebo využití při výrobě parapetů, malých konferenčních stolků a mozaiek.

Jan Čermák z firmy ERC-TECH a.s. Praha představil Effective Recycling Concrete Technology. Firma má ochranný celosvětový patent na přeměnu staré suti na betonové tvárnice, resp. inovace v odpadovém hospodářství je u ní spojena s využitím stavebního a demoličního odpadu, kdy z recyklátu se vyrábí beton s až 100 % náhradou přírodního kameniva při využití menšího množství cementu.

Jedná se o ekonomicky i ekologicky výhodný stavební materiál dosahující finančních úspor mezi 15 % až 35 % oproti konvenčním betonovým produktům vyrobeným z přírodních materiálů. Firma mění demoliční odpady na suroviny a výrobky se širokým spektrem produktových aplikací ve stavebnictví. Produkty jsou plně recyklovatelné a lze je použít v dalším cyklu, tudíž zcela eliminují ekologické zatížení.

Firma zavádí výrobu v rámci licenčního servisu se strategickými partnery ve Finsku, Švédsku, Spojených arabských emirátech, Kataru, Jordánsku, Chile i v Česku. Jako praktický příklad pro export know-how zmínil Jan Čermák navázání strategického partnerství ve Finsku.

Na úvodní fotce Jan Čermák. Foto: Petr Jarolímek

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP