2/2024

Veřejná konzultace k návrhu vědeckého stanoviska EFSA k charakterizaci kumulativních účinků pesticidů na nervový systém a na štítnou žlázu

| zdroj: MPO ČR0

Veřejná konzultace k návrhu vědeckého stanoviska EFSA k charakterizaci kumulativních účinků pestic

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (European Food Safety Authority) – EFSAdokončuje dvě pilotní hodnocení kumulativních účinků reziduí pesticidů v potravinách. Jedná se o retrospektivní hodnocení kumulativních rizik pro nervový systém a štítnou žlázu pomocí monitorování dat v letech 2014, 2015 a 2016.

Tato hodnocení byla provedena jako třetí krok sekvenčního procesu a jsou obsažena v návrhu vědeckých stanovisek „Charakterizace kumulativního dietetického rizika pesticidů, které mají akutní účinky na nervový systém“ a  „Charakterizace kumulativního dietetického rizika pesticidů, které mají chronické účinky na štítnou žlázu“.

Prvním krokem bylo vytvoření kumulativních skupin pesticidů, které mají účinky na nervový systém a štítnou žlázu.

Druhým krokem bylo kumulativní hodnocení expozice pomocí pravděpodobnostního modelování se dvěma různými softwarovými nástroji.

Hodnocení kumulativního účinku bude zahrnuto do výroční zprávy o reziduích pesticidů (článek 32 nařízení (ES) č. 396/2005). Jsou používány metodiky, které se běžně nepoužívají pro hodnocení samostatných látek např. pravděpodobnostní modelování, využití odborných znalostí, analýzy nejistoty a hodnocení rizik kombinované expozice několika chemickým látkám.

EFSA připouští složitost tohoto typu hodnocení rizik a souvisejících rizikových vztahů. Ačkoli metodiky použité k provádění takových hodnocení byly již dříve předmětem předchozích veřejných konzultací, považuje EFSA zapojení zainteresovaných stran při posouzení kumulativních účinků reziduí pesticidů za klíčové.

EFSA zahájila veřejnou konzultaci o třetím kroku projektu – charakterizace rizika – jehož cílem je zajistit, aby sdělování výsledků bylo transparentní a zprávy obsahovaly dostatek podrobností o použité metodice, předpokladech a vědeckém hodnocení. Obdržené připomínky použije EFSA k dokončení svých vědeckých zpráv a rovněž poskytne základ pro další vývoj metodiky v následných fázích provádění kumulativního hodnocení rizik.

Zainteresované subjekty mohou do 15. listopadu 2019 k  návrhům vědeckých stanovisek předkládat komentáře formou elektronických formulářů:

EFSA posoudí všechny relevantní připomínky pokud:

  • nebudou předloženy po uplynutí lhůty pro veřejnou konzultaci;
  • budou souviset s obsahem dokumentu;
  • nebudou obsahovat stížnosti proti organizacím, osobní obvinění, irelevantní nebo urážlivá prohlášení nebo materiál;
  • nebudou souviset s  politikou nebo s aspekty řízení rizik, které jsou mimo rozsah činnosti EFSA.

Příspěvky chráněné autorskými právy

Osoby nebo subjekty, které se zúčastní veřejné konzultace EFSA odpovídají za to, že mají veškerá práva nezbytná pro podání a následné zveřejnění. Komentáře by měly být chráněny autorskými právy s přihlédnutím k zásadám a postupům transparentnosti EFSA při zveřejňování všech podání. V případě, že podání reprodukuje obsah od třetí strany ve formě schémat, grafů nebo obrázků, je potřeba získat požadovaná povolení držitele práv.

Zveřejňování příspěvků

Všechny předložené komentáře budou zveřejněny. Připomínky předložené jednotlivci budou prezentovány anonymně. Komentáře předložené formálně jménem organizace se objeví s názvem organizace.

Další informace:

Celý text zprávy zveřejněné EFSA

Návrh vědeckého stanoviska EFSA k CRA pesticidů na nervový systém pro veřejnou konzultaci

Návrh vědeckého stanoviska EFSA k CRA pesticidů na štítnou žlázu pro veřejnou konzultaci

ilustrační foto/wikipedie

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj